Akila Dananjaya shines with career-best 9/56 for Colts

SLC Major Clubs 3-Day Tournament 2023

215
SLC Major Clubs 3-Day Tournament 2023

The final week’s matches of the SLC Major Clubs 3-Day Tournament 2023 ended today (03rd December) at several venues across the island.

Colts Cricket Club registered a comprehensive 7-wicket win over Ragama Cricket Club thanks to a brilliant bowling performance from off-spinner Akila Dananjaya.

>>Wanuja and Roshan spin Ace Capital to massive win

Dananjaya registered his best bowling figures in first-class cricket today, scalping 9 wickets for 56 runs. Dananjaya’s match tally stood at 15 wickets for 156 runs as he claimed a 6-fer in the first innings, apart from the 9-wicket haul in the second innings.

NCC spin twins Lasith Embuldeniya, and Ashian Daniel ripped through Bloomfield’s first innings, sharing 5-wicket hauls each. The left-arm spinner Chamikara Edirisinghe also impressed with the ball, claiming a 5-fer for Sebastianites Cricket & Athletic Club.

>>Wanuja Sahan’s all-round show gives Ace Capital edge on see-saw day

Ravindu Fernando (Tamil Union C & AC), Tharindu Harshana (Tamil Union C & AC), Heshan Fernando (Police SC), Leo Fransisco (BRC) and Kamindu Mendis (CCC) were the standout performers with the bat today as they managed to stroke brilliant centuries for their respective clubs.

Brief Scores 

Ragama Cricket Club – 231 (55.4) Janith Liyanage 35, Yohan Liyanage 32, Nipun Malinga 30, Dulaj Bandara 27, Avishka Tharindu 26, Ranmith Jayasena 21, Akila Dananjaya 6/100, Udith Madushan 2/42 & 142 (35.5) Saminda Fernando 48, Nishan Madushka 24, Akila Dananjaya 9/56

Colts Cricket Club – 334 (74.4) Muditha Lakshan 79, Sangeeth Cooray 68, Ravindu Rashantha 59, Dhananjaya Lakshan 42, Shalin de Mel 31, Yohan Liyanage 4/69, Shashika Dulshan 3/120 & 44/3 (7.1) Sangeeth Cooray 21*, Dhananjaya Lakshan 20*, Shashika Dulshan 2/28

Result – Colts Cricket Club won by 7 wickets

Moors Sports Club – 175 (60.3) Mohammed Shamaaz 91, Praveen Jayawickrama 46, Tharindu Ratnayake 5/49, Chamikara Edirisinghe 3/61 & 227 (79.3) Janishka Perera 81, Praveen Jayawickrama 35*, Sohan de Livera 35, Kavindu Kulasekara 34, Chamikara Edirisinghe 5/91, Tharusha Fernando 2/52

Sebastianites Cricket & Athletic Club – 191 (62.2) Lohan de Zoysa 91, Tharindu Ratnayake 34, Pramod Maduwantha 33, Tilanga Udeshana 4/31, Ramesh Mendis 3/69, Theesan Vithusan 2/28 & 128 (62.2) Dushan Vimukthi 32, Sachitha Jayathilake 22, Pramod Maduwantha 20, Ramesh Mendis 4/31, Theesan Vithusan 3/57

Result – Moors Sports Club won by 83 runs

Colombo Cricket Club – 392/7 (118) Kamindu Mendis 103, Minod Bhanuka 73, Ashan Priyanajan 58, Sonal Dinusha 52*, Anjala Bandara 33, Pavan Rathnayake 21, Hashan Sandeepa 2/50, Yashan Avishka 2/77, Nimesh Vimukthi 2/122

Panadura Sports Club

No Result

Army Sports Club – 238 (83.2) Dinesh Chandimal 62, Asela Gunaratne 45, Pathum Kumara 37, Pathum Boteju 29, Nishan Peiris 6/79, Chanura Fernando 2/42, Upul Indrasiri 2/57 & 56/3 (14) Shehan Fernando 22*, Danushka Sandaruwan 2/19

Negombo Cricket Club – 252 (95) Himasha Liyanage 83, Ashen Silva 46, Jatin Saxena 40, Angelo Jayasinghe 27, Milinda Siriwardene 22, Kaumal Nanayakkara 4/55, Lakshan Edirisinghe 2/40, Shehada Soyza 2/44, Gayan Chandrabose 2/64

Result – Match Drawn

Galle Cricket Club – 353/8d (89) Irosh Samarasooriya 84, Shalith Fernando 65, Sachithra Perera 56, Pasindu Madushan 54*, Buddhika Hasaranga 34, Raghav Dhawan 26, Sandun Madusanka 4/100, Chalana de Silva 3/89 & 212/4d (25.3) Shalith Fernando 69*, Oshada Fernando 64, Irosh Samarasooriya 46

Nugegoda Sports & Welfare Club – 284 (80.2) Rahul Gunasekara 78, Ranitha Liyanarachchi 45, Rumesh Buddhika 43, Kevin Perera 38, TM Sampath 34, Suwath Mendis 20, Sachithra Perera 3/71, Tharinda Guruge 3/76, Umega Chathuranga 2/49 & 105/5 (37) Rumesh Buddhika 36*, TM Sampath 23, Rahul Gunasekara 22,

Result – Match Drawn

Burgher Recreation Club – 179 (58.4) Dulash Udayanga 68, Murvin Abinash 33, Leo Fransisco 25, Lakshitha Manasinghe 4/36, Nisala Tharaka 2/38, Nimnaka Jayathilake 2/20 & 285/7 (82) Leo Fransisco 106*, Lakshan Gamage 75, Janith de Silva 41, Risira Weerasuriya 20, Nimnaka Jayathilake 4/63, Kavindu Nadeeshan 2/38

Sinhalese Sports Club – 205 (56.2) Nipun Dhananjaya 66, Sadisha Rajapaksa 34, Kavindu Nadeeshan 21, Murvin Abinash 5/64, Duvindu Tillakaratne 2/29

Result – Match Drawn

Nondescripts Cricket Club – 352 (84.2) Sahan Arachchige 106, Kamil Mishara 90, Kavin Bandara 55, Lasith Embuldeniya 21, Asel Sigera 20, Syed Bukhari 3/43, Lahiru Madushanka 3/49, Sahan Nanayakkara 2/69

Bloomfield Cricket & Athletic Club – 198 (60) Hasitha Boyagoda 72, Asitha Wanninayake 46, Syed Bukhari 30, Ashian Daniel 5/46, Lasith Embuldeniya 5/81 & 312/4 (90.1) (f/o) Yohan de Silva 92, Asitha Wanninayake 64, Mineth Premarathne 57, Nipun Karunanayake 51*, Hasitha Boyagoda 40, Lasith Embuldeniya 2/107

Result – Match Drawn

Badureliya Sports Club – 327 (87) Parvez Rasool 124, Ayana Siriwardana 44, Alankara Asanka 43, Anuk Fernando 27, Dhananjaya de Silva 3/30, Kavindu Pathirathne 2/54, Ravindu Fernando 2/66, Dilum Sudeera 2/70 & 89/4 (18) Parvez Rasool 41, Ranesh Silva 28*, Vijayakanth Viyaskanth 3/22

Tamil Union Cricket & Athletic Club – 415/9d (100.1) Ravindu Fernando 134, Tharindu Harshana 111, Dhananjaya de Silva 69, Sithara Hapuhinna 24, Shiran Fernando 20, Chanaka Komasaru 4/138, Parvez Rasool 4/149

Result – Match Drawn

Kurunegala Youth Cricket Club – 171 (66.4) Asantha Basnayaka 34, Gayan Maneeshan 33, Sanoj Darshika 28, Dilhara Polgampola 23, Nalin Priyadarshana 5/61, Malinda Pushpakumara 4/71 & 99/4 (15) Gayan Maneeshan 40, Sameera Sadamal 29*, Malinda Pushpakumara 3/61

Police Sports Club – 322/8d (82.1) Heshan Fernando 119, Chamara Silva 64, Chathuranga Kumara 46, Ashen Bandara 34, Gitansh Khera 24, Dinushka Malan 2/21, Sameera Sadamal 2/29, Dilanka Auwardt 2/112

Result – Match Drawn