Day 01 Schools games; Jaffna conquers Pole Vault

All-island schools games results Day 01

361
 

The much anticipated All Island School Games 2019 – Athletics Championship commenced today (30) at the Sugathadasa Stadium Colombo. The competition will be worked off till the 3rd of November 2019. Day 01 concluded with 4 new meet records

At the very onset of the competition the flag was hoisted and conquered by the Jaffna Province lads, as A. Puvitharan of J/Chavakachcheri Hindu College set a New Meet Record with a performance of 4.82m in the Under 20 Boys’ Pole Vault event. The previous record was also established by a student from Jaffna, K N Joyson, in the year 2016. S. Sukiketharan of J/Mahajana College and S. Kabilshan of J/Manipay Hindu College saved the slots for 2nd and 3rd place respectively. 

A.Meshak Milosh of Seventh Day Adventist High School Negombo showcased a remarkable performance of 1.75m in the Under 14 Boys’ High Jump event. Milosh successfully surpassed the previous meet record set at 1.71m, established two years ago by P M U V Thennakoon of Dharmapala College – Pannipitiya. Dewnila Wickramarachchi of Lyceum International School Wattala, stood on par with Milosh, clearing a height of 1.75m but fell to 2nd place as a result of his failed attempts at previous heights. A close fight was also given by G. Lesadu Arthavidu of D. S. Senanayaka College – Colombo 8 as he cleared a height of 1.72m to finish third. 

Read More : Walala and St. Peter’s win big at Relay Carnival

The Asian Games qualifying youngster P. Rumesh Tharanga continued to establish his dominance, beating his own record stamped last year (2018).  The young lad of St. Peter’s College – Colombo 04 managed to outdo his previous record with a distance of 66.63m in the Under 18 Boys’ Javelin Throw. M.T.K.Pranando of St. Mary’s Boys’ Maha Vidualaya – Chilaw and A.D.D.Dilshan of C.W.W.Kannangara Maha Vidyalaya, Minuwangoda managed to secure the remaining podium spots. 

The Under 16 Girls’ Long Jump event displayed an exuberant performance with stiff competition falling just centimeters short of the previous record. W.A.Ishara Samanmalee of Wiharagala M. V. – Hambanthota and H.M.Nethmika of Nannapurawa M.V. – Medagama fought hard to take away the gold. W. A. Ishara Samanmalee managed to grab a tough win just a centimetre ahead of Nethmika with a performance of 5.52m. 

https://www.thepapare.com/national-sports-festival-athletics-results-day-3/

H.H.R.S.Jayasundara of Srimath John Kothalawala M.V. – Kurunegala outran his fellow competitors with a breath-taking performance of 48.73 seconds in the 400m semifinal held today. His performance took out a New Meet Record and he will be looking forward to bettering the mark at the Finals to be held tomorrow (31). 

Attach Day 01 Full Results Here

Good Shepherd Convent – Wennapuwa dominated the Girls’ points table while the Boys are on a slow and steady game. The track and field of school athletics is sure to keep getting better in the next couple of days – stay with ThePapare.com for more results. 

All Island School Athletic Championship 2019

Final Points Table – Day 01

04 – New Meet Records

E: No 101 High Jump Under 12 Boys Final      
Record:   PM Ometh Sonithu Carry College Colombo 08 WP 1.5 M 2018
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 949 S.W.P.C.Wickramasingha A/Thirappane Mahanama M.V. – Thirappane NCP 1.47    
2 385 N.Abdulla Ak/Addalaichenai M.M.V – Akkraipaththu EP 1.47    
3 390 Mrm.Saif Km/Km/Zahira C (N.S) – Kalmunai EP 1.38    
4 1809 A.Tharusha Dinushan Mendis Rewatha N.C. – Galle SP 1.38    
5 2113 A.R.I.Sooriyabandara Thanamalwila N.C. – Thanamalwila UP 1.38    
6 1238 W.Jud Dasun Nethsara Pranandoo Wilpotha Anura M.V. – Puththalama NWP 1.38    
7 658 M Abivarshan J/U A M C NP 1.38    
8 101 U.G.T.S.Dharmasiri Ankumbura N.S.-Ankumbura CP 1.35    
E: No 102 Long Jump Under 12 Girls   Final    
Record :   LM Shihara Sandamini  Good Shepherd Convent – Panadura WP 4.89 M 2018
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 2258 K.Ravidi Wenurika Wijayapura K.V. – Thanamalwila UP 4.74    
2 1386 K.A.D.O.Kumari Naramana Walagamba M.V. – Nikaweratiya NWP 4.61    
3 1379 K.A.Heshani Nawodya Thilakarathna Boyawalana M.V. – Giriulla NWP 4.6    
4 2540 I.K.G.Udya Pranandi Indrajith Convent Of Our Lady Victories, Moratuwa WP 4.57    
5 266 V.M.U. De Silva Sarasavi Uyana M.V.-Peradeniya CP 4.55    
6 2253 A.Sethmi Tishari Kumadasa M.V. – Wellawaya UP 4.41    
7 1683 V.T.S.M. Amarakoon Kg/Mw/Rivisanda M.M.V, Ussapitiya SGP 4.25    
8 2541 Prarthana Dewinidi Mendis Convent Of Our Lady Victories, Moratuwa WP 4.21    
E: No 103 Pole Vault Under 20 Boys Final   Colours: 3.60M
Record :   K N Joyson Arunodaya College – Jaffna NP 4.61 M 2016
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 766 A.Puvitharan J/Chavakachcheri  Hindu College NP 4.82   * NMR
2 769 S.Sukiketharan J/Mahajana College NP 4.4    
3 772 S.Kabilshan J/Manipay Hindu College NP 4.20    
4 1345 D.O.U.Rajapaksha Kanadulla Dharmaraja A.M.V. – Kuliyapitiya NWP 4.00    
5 765 R.Jathusan J/Arunodaya College NP 4.00    
6 499 K.Santhirakumar Bt/Pd/Kaluthavalai M.V – Paddiruppu EP 3.60    
7 1936 M.W.Achintha Kavishan Mahinda V. – Galle SP 3.60    
8 1351 N.Ishara Dilshan Silwa Nandimithra M.M.V. – Puththalama NWP 3.60    
E: No 104 Discus Throw Under 16 Girls   Final    
Record :   W K H Maheshika St: Sebastian B.V , Kadana WP 34.58 M 2017
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 2603 U.Thisuli Sasmindi Sri Sumangala Girls School ,Panadurara WP 30.78    
2 1415 M.C.Milesha Pranandoo Holly Family Convent. – Wennappuwa NWP 29.08    
3 2593 Kiyasha Kurukulusooriya Ladies College, Colombo WP 28.78    
4 575 K. Babyshalini Bt/Ayithiyamalai Gtms Batti West EP 25.53    
5 1733 K. G. O. N. Sandali R/Rt/ Sumana Balika Vidyalaya SGP 24.77    
6 298 G.H.D.N.De Silva Good Shepherd Convent – Kandy CP 24.25    
7 1436 C.A.N.N.Sandeepani Wickramasheela N.C. – Giriulla NWP 24.02    
8 839 V.Sangeetha J/Nelliady Central College NP 23.90    
               
E: No 105 SHOT PUT Under 20 Girls   Final C 10.25M
Record :   Dewni Madurapperuma Musaeus College WP 12.56 M 2008
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 1202 J.A.N. Priyadarshani A/Pandula M.V. – Mahapothana, Kahatagasdigiliya NCP 10.14 M  
2 2679 W.D.Vihira Gimhani Thaxila C C ,Horana WP 9.89    
3 2674 A.D.W.Mendis Prime Minister Girls College Panadura WP 9.74    
4 1203 P.S.V. Sandareka A/Pandula M.V. – Mahapothana, Kahatagasdigiliya NCP 9.40    
5 2662 M.W.Dilu Navodya Perera Lyceum International School,Wattala WP 8.64    
6 2360 T.M.Hirunika Lakashani Godunna M.V. – Haliela UP 8.63    
7 378 D.G.A.Piyumali Keerthirathna Sangamitta N.S. – Matale CP 8.63    
8 2087 G.H.Hiruni Dilhara Ganegoda Sangamiththa V. – Galle SP 8.62    
E: No 114 Triple Jump Under 18 Girls   Final C 11.60M
Record :   K V V S Sandeepani President College – Embilipitiya SGP 12.01 M 2017
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 1452 M.C.N.Dulanjana Fernando Holly Family Convent. – Wennappuwa NWP 11.58    
2 2623 H.A.N.Neha Hettiarachchi Holy Cross College,Gampaha WP 11.4    
3 1174 N.A.Y Sewwandi A/Thambuththegama Central College – Thambuththegama NCP 11.38    
4 2609 S.A.Senili Jesmina Ave Maria Convent Negambo WP 11.27    
5 2631 T.D.Rashini Dilupa Newstead Girls School,Negambo WP 11.26    
6 2042 D.G.D.Kaushalya Somasiri Rajapaksha M.V. – Weeraketiya SP 11.09    
7 1756 M. D. S. S. Premarathne R/Rt/ Sumana Balika Vidyalaya SGP 11.02    
8 2059 N.Keshansi Sri Nirmani Vijitha M.M.V. –  Dikwella Mathara SP 10.83    
E: No 119 High Jump Under 14 Boys Boys      
Record :   P M U V Thennakoon Dharmapala College – Pannipitiya WP 1.71 M  
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 2413 A.Meshak Milosh Seventh Day Adventist High School  Negombo WP 1.75   *NMR
2 2409 Dewnila Wickramarachchi Lyceum International School Wattala WP 1.75   *BPR
3 2404 G.Lesadu Arthavidu D.S.Senanayeka College  – Colombo 8 WP 1.72   *BPR
4 115 R.M.N.C.Weerasinghe Denike M.V.-Hanguranketha CP 1.64    
5 1536 K.S.M.T. Rathnayaka Kg/Dh/Sri Sena M.V., Imbulana, Ruwanwella SGP 1.64    
6 2122 H.M.Sithija Nimsara Ethiliwewa M.V. – Wellawaya UP 1.60    
7 1248 D.M.Ishan Janith Dilshan Medamulla De Mel V. -Ibbagamuwa NWP 1.60    
8 1249 K.Lesadu Samalketh Perera Romanu Katholika Boys C. – Kuliyapitiya NWP 1.60    
E: No 120 Javelin Throw Under 18 Boys   Final C: 58.00M
Record :   M Thushmina Krishmal St Mary’s Boys School Chilaw CP 63.47 M 2018
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 2486 P.Rumesh Tharanga St.Peter’s College  – Colombo WP 66.63   *NMR
2 1319 M.T.K.Pranandoo St. Mary’s Boys M.V. – Chilaw NWP 63.48   *BPR
3 2453 A.D.D.Dilshan  C.W.W.Kannangara M.V,Minuwangoda WP 55.76    
4 1302 R.D.I.L.Jayarathna Maliyadewa Boys C. – Kurunegala NWP 55.18    
5 745 P.A. Kajan Jaffna Central Coolege NP 54.22    
6 2471 M.T.Kaveen Nethmina Maristella College  – Negambo WP 53.89    
7 1327 K.N.T.Pranandoo St.Joseph Vas College. – Wennappuwa NWP 52.48    
8 1903 A.W.T.Navon Dananjaya Deniyaya M.M.V. – Deniyaya SP 52.06    
E: No 121 Shot Put Under 20 Girls Final      
Record :   W Milinda Madushanka St Rita’s College Taldeka WP 15.31 M 2015
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 2518 Savinda Disanayeka Royal College  – Colombo 07 WP 15.09 M  
2 1377 H.M.I.L.Bandara Wijayaba N.C. – Mahawa NWP 14.56    
3 1952 C.K.Wickramasinghe Rahula V. – Mathara SP 13.01    
4 1960 P.Ramesh Lakshan Ruhunu Wijayaba N.C.- Hambanthota SP 12.73    
5 802 K.Kincly Reginold V/Vipulanantha College NP 12.57    
6 1361 M.Nipun Dirukshan Perera St. Maryes Boys V. – Chilaw NWP 12.33    
7 1352 W.Ruchira Priyamal Peris Nandimithra M.M.V. – Puththalama NWP 12.05    
8 520 MS.Infas T/Vanela Buhary M.V – Kinniya EP 11.19    
E: No 126 Long Jump Under 16 Girls   Final    
Record :   Sadeepa Henderson Gateway College – Rajagiriya WP 5.66 M 2017
Place BIB Name of Athlete School Province Performance Remarks
1 2027 W.A.Ishara Samanmalee Wiharagala M.V. – Hambanthota SP 5.52    
2 2287 H.M.Nethmika Nannapurawa M.V. – Medagama UP 5.51    
3 2595 H.R.D.Sethmini Lyceum International School,Gampaha WP 5.29    
4 2019 K.P.S.R.R.Sewwandi Sujatha V. – Mathara SP 5.29    
5 2604 L.Prasadi Anuradha Pranandu St.Peters.M.V,Negambo WP 5.20    
6 1141 W.D. Bandara A/Thammennagala V. – Galenbindunuwewa NCP 5.08    
7 2022 N.W.Chalani Kosila Vijitha M.M.V. –  Dikwella Mathara SP 5.06    
8 2474 H.W.Dharshana Prabhath Rajasinghe M.V,Hanwella,Homagama WP 5.04