Preliminary Squad for Asia Rugby Div. 1 picked

Sri Lanka Rugby

391
Sri Lanka Rugby

The preliminary squad for the tournament was picked by SLR and consists of nearly 65 players from all eight first division clubs. 

Sri Lanka Rugby (SLR), under the watchful eye of Sudath Sampath and his National Selection Committee, has picked the preliminary 65-man squad from all 8 top division clubs, hoping to trim it down in the coming days before the main event, which is scheduled to be held on the 30th of April. 

Fitness testing will happen and a couple of trial games will be played prior to the selection of the final squad, as Sri Lanka hopes to pick the best and fittest to represent Sri Lanka at the Asia Rugby Division 1 Tournament. 

Prior to the selection of the squad, SLR appointed a three man coaching contingent, the strongest a Sri Lanka team has seen in years. Heading the team will be Sanath Martis from CH & FC alongside Dushantha Lewke as the Forwards Coach and Nilfer Ibrahim as Three-Quarters Coach.  

Sanath Martis (Head Coach) / Dushantha Lewke (Forwards Coach) / Nilfer Ibrahim (Three-quarters Coach)
Sanath Martis (Head Coach) / Dushantha Lewke (Forwards Coach) / Nilfer Ibrahim (Three-quarters Coach)

 A majority of the contingent comes in after securing silverware with their respective club sides and will no doubt be hungry for more success, this time with the National Team. 

The 65-man Squad: 

CR & FC: 

Senura Perera, Suhiru Anthony, Shenal Adikaran, Adeesha Weeratunga, Naveen Marasinghe, Raveen de Silva, Lasindu Karnathilake, Kavindu de Costa, Thenuka Nanayakkara, Manilka Ruberu, Gemunu Chethiya, Rinesh Silva, Zubair Doray 

Kandy:  

Dilshan Fareed, Thilina Bandara, Wewalage Panditha, Jason Dissanayake, Chathuranga Kudalige, Heshan Janson, Nigel Ratwatte, Lavanga Perera, Tarinda Ratwatte, Kavindu Perera, Dinal Ekanayake, Srinath Sooriyabandara 

Havelocks: 

Faiz Abdullah, Azmir Fajudeen, Sooriya Dodangoda, Janidu Fernando, Oliver Buckle, Mohamed Rifan, Sudesh Jayawickrema, Dinupa Seneviratne, Jayathu Rajarathna, Randitha Warnapura, Samuel Maduwantha 

Police SC: 

Mohan Wimalarathne, Primesh Danushka, Lahiru Thilkarathne, Hirantha Perera, Akash Madushanka, Sachith Silva, Vihaga Pavithra 

CH & FC: 

Charith Silva, Dushmantha Priyadharshana, Pulasthi Dassanayake, Gihan Madushanka, Janith Laksara, Avantha Lee, Hirusha Sampath 

Army SC: 

Sameera Sooriyarachchi, Nalaka Madugalla, Thilina Pushpakumara, Ashan Bandara, Lasantha Kumara, Lahiru Ratnayake, Sudaraka Dikkumbura 

Air Force SC: 

Nirmal Wickremasinghe, Parakrama Rathnayake, , Romesh Wasantha, Shashika Fernando, Gayantha Iddamalgoda, Dharshana Dabare 

Navy SC: 

Stephan Gregory, Dananjaya Seneviratne