106-member Athletic National squad announced

Sri Lankan Athletics

265

The Athletics Association of Sri Lanka (AASL) has announced a wider national squad of 106 athletes who have been entered to three different pools depending on their most recent performances at the local and international arena.

The three squads have been initiated with the objective of improving the standards of the athlete’s performance levels to medal winning standards at the South Asian Games and the Asian Athletic Championship which is scheduled to be held next year in Nepal and Qatar respectively. The three pools have been named as the Super Pool, Elite Pool and the National Pool with the current categories valid until the 1st national selection trial which will be held in February next year.

24 athletes make up the Super Pool which hosts the best medal prospects at the International competitions followed by 21 athletes in the Elite Pool and 61 athletes in the National Pool. It is encouraging to note that the AASL has included junior and youth athletes who managed to break into world rankings to provide them with a platform to excel and develop into stars that could make a name in international competitions.

Royalist, High Jumper Seniru Amarasinghe whose currently ranked fourth in the world in youth rankings for his leap of 2.14m and the Junior Asian Gold Medalist in the 3000m Steeple Chase, Parami Wasanthi Maristtella who is ranked third in the world in youth rankings are the two notable young athletes to have been added into the Super Pool due owing to their tremendous positions in the world Junior and Youth systems.

General Palitha Fernando, President of the AASL speaking exclusively to ThePapare.com mentioned that the AASL has recommended to the Ministry of Sports to provide financial assistance to the Super Pool and the Elite Pool while they have suggested supplying meals to the members of the National Pool. General Fernando went on to state that if the athletes of the National Pool are training away from the capital the AASL has proposed a meal allowance to be handed to the athletes. He also went on to add that despite not winning any medals at the Commonwealth Games and Asian Games, the quality of track and field athletes in the country has improved vastly in the past couple of years and through the initiated National squad the AASL is looking at intensifying the current crop of athletes to lift their performance to the next level.

Super Pool

Eligibility criteria –

  1. The Athletes who finished within 1 – 6 pos. at the 2018 Commonwealth Games and Asian Games
  2. The Athletes who have achieved 1100 points (according to IAAF scoring) during the period of 01st January to 10th September 2018 (Wind assisted performances not considered)
  3. The Athletes ranked- 1 – 100 in the IAAF World ranking list/ 1-50 in Junior rankings or 1-10 in the Youth rankings.

MEN      | Athlete Name                           Event Category Seasonal Best Coach
1.H.K. Kalinga Kumarage4*400mA43:02.74 (45.99)Mr Vimukthi De Soyza
2.       S. Aruna Darshana4*400mA 43:02.74 (45.79)Mr Asanka Rajakaruna
3.M.G. Ajith Premakumara4*400mA 43:02.74 (46.66)Major R Hennayake
4.       P.M. Pasindu Lakshan Kodikara4*400mA 43:02.74 (46.65)Mr Daminda Bandara
5.Shehan Sandaruwan Ambepitiyage4*100mA 639.08 (10.56)Mr Vimukthi De Soyza
6.A.L.M. Ashrafu4*100mA 639.08 (10.63)Mr Sunil Gunawardena
7.M. Vinoj Suranjaya De Silva4*100mA 639.08 (10.27)Mr Vimukthi De Soyza
8.W.K. Himasha Eashan4*100mA 639.08 (10.32)Mr M.C.K. Perera
9.A.M. Yupun P. Abeykoon100mB (1102)10.32Mr Sampath Weerasinghe
10.H.E.M.I.G. Indunil Madushan Herath800B (1109)1:47.13Mr W. Rathnakumara
11.W.P. Manjula KumaraHJB (1126)2.24Mr Luis Miranda
12.H.T. Ushan Thiwanka PereraHJB (1126)2.24Mr Suranjith Sanrath
13.Seniru T. AmarasingheHJC (Y 4)2.14Mr Luis Miranda
14.DAGJP WimalasiriLJB (1168)8.14Mr Luis Miranda
15.W.P. Amila JayasiriLJB (1140)8.01Mr Luis Miranda
16.G.K.D.S. PiyarathnaLJB (1136)7.99Mr Luis Miranda
17.L.P.  Sreshan DananjayaLJB (1116)7.90Mr Sampath Weerasinghe
18.D.S. RanasingheJTB (1119)81.22Mr Kinsly Gunathilaka
19.R.M.S.J. RanasngheJTC (65)78.67Mr Pradeep Nishantha
WOMEN
20.A.A. Gayanthika Thushari800mA 62:04.16Mr G.L. Sajith Jayalal
21.U.K.Nilani Rathnayaka3000mSC (1500)A 69:46.72

(4:17.52)

Mr G.L. Sajith Jayalal
22.    K. Parami Wasanthi Maristela2000 / 3000 SCC (Y 3)6:35.20/ 10:20.12Mr Janitha Nadeeshantha
23.H.L.N. Dilhani LekamgeJTA 558.41Ms Anupama Rodrigo
24.H.D.Vidusha LakshaniTJC (88)13.60Mr Luis Miranda

Elite Pool

Eligibility Criteria – 

 A . The Athletes who represented Sri Lanka at the Commonwealth Games and Asian Games 2018

B . The Athletes who have achieved 1100 points (according to IAAF scoring) during the period of 01st January to 10th September 2018 (Wind assisted performances not considered 

MENAthlete Name Event Category Seasonal Best Coach
1.H.M. Dilip Ruwan400mB (1085)46.39Mr Madhuka Marasinghe
2.P.M.W.G Tharusha Dananjaya400mB (1056)46.83Mr Umanga Surendra
3.A.L.A.I. Rathnasena400MhB (1070)51.23Mr Rohitha Gunarathna
4.S.M. Aravinda Chathuranga400MhB (1055)51.54Mr A. Dayan Devapriya
5.J.H.G. SampathLong JumpB (1086)7.76Mr Chandana Amarasinghe
6.M.I.M. MifranLong JumpB (1062)7.65Mr Luis Miranda
7.K.K.M.K. KarunasekaraLong JumpB (1057)7.63
8.D.M. LiyanapathiranaLong JumpB (1055)7.62Mr Luis Miranda
9.I.D.S.S. JayasingheTriple JumpB (1094)16.34Mr Luis Miranda
10.U.P.A.N. KarunasingheTriple JumpB (1065)16.06Mr Chandana Amarasinghe
11.M.N.S AhamedTriple JumpB (1062)16.03Mr Y.K. Kularatne
12.D.M.E.D.K FernandoTriple JumpB (1056)15.98Mr Luis Miranda
WOMEN
13.R.M. Rumeshika Rathnayaka200m

(100m/ 4*100)

A23.43 (11.51)Ms A.D. Nandawathi
14.Hiruni Wijayarathne10000m, MarathonA33:55.06

2:36:35

15.W.K.L.A Nimali800m

(4*400m)

A2:04.04

(55.06)

Mr Sujith Abeysekara
16.    D.T Amasha De Silva100m

(200m/ 4*100)

B (1052)11.71

(24.47)

Mr J.S. Weerakkody
17.Nadeesha Ramanayaka400m (4*400)B (1080)53.27Mr W.G.M. Thushara
18.E.W.U Rathnakumari400m (4*400)B (1076)53.31Mr G.L. Sajith Jayalal
19.P.G.N Madushika400m (4*400)B (1067)53.54Mr Vimukthi De Soyza
20.    K.G.D.M.S Kumarasinghe800m (4*400)B (1083)2:04.53 (54.03)Mr Susantha Fernando
21.B.M.H.P BalasooriyaTriple JumpB (1055)13.39Mr Luis Miranda

National Pool

  1. The Athletes who were placed 1st in each event at the National Athletics Championships 2018 conducted by the AASL.
  2. The best performer (apart from National Champion) of each event during the period of 01st January to 10th September 2018 (Wind assisted performances not considered)

 

MENAthlete Name Event Seasonal Best Coach
1.A.S. Mohammad Safan200 m.21.34
2.G.R. Chathuranga800 m.1:49.83Maj. R. Hennayake
3.H.K.T. Fonseka1500 m.3:49.03Mr W. Rathnakumara
4.D Hemantha Kumara1500 m.3:45.89Mr W. Rathnakumara
5.A.K. Tharanga5000 m.14:36.9Mr G.L. Sajith Jayalal
6.R.M.S. Pushpakumara5000m.,

3000 m. SC

14:34.86

8:59.70

Maj. Upali Wickramasinghe
7.K Shanmugeshwaran10000 m.30:57.26Mr G.L. Sajith Jayalal
8.G.P.A.J. Kumara Bandara10000 m.30:58.99Mr Jansz Dissanayake
9.D.G.D. SandaruwanMarathon2:26:23Mr Jansz Dissanayake
10.R.A.P.D. ArunasiriMarathon2:26:43Mr G.L. Sajith Jayalal
11.Roshan Ranatunga110 mh14.57Mr Thiron I Gamage
12.K.B.I Perera110 mh14.61
13.S Chandradasan3000 m. st9:11.89
14.A Channa FernandoPole Vault4.50
15.A PuvitharanPole Vault4.70
16.R.A.S JayawardanaShot Put16.23Mr Susantha Kularatne
17.Joy Danushka PereraShot Put15.67Ms I.D.R.V. Aberatne
18.K.G.U.P JayawardanaDiscus56.40
19.Z.T.M AazickDiscus45.21Mr Dilruk Nilantha
20.W.G.S.R KumarasiriHammer48.97Mr Kinsly Gunathilaka
21.N.D.R Sisira KumaraHammer46.65Mr Madhawa Bandara
22.Ajith KarunathilakeDecathlon7356Mr Rohitha Fernando
23.A.S.M AshanDecathlon6509
24.H.S.S Kumara4*100 m.(10.67)Ms Badra Gunawardena
25.W.D.S.K Wijeratne4*100 m.(10.57)Maj R. Hennayake
26.Chanuka Sandeepa4*100 m.(10.62)
27.G.D.K.K. Pabasara Niku4*400 m.(47.17)Mr S.P. De Silva
28.Anjana Gunaratne4*400 m.(47.19)Mr G.L. Sajith Jayalal
29.K.P.T Ravishka Indrajith4 x 400 m.47.64Mr Amila Prasanna
30.D.M.I.S.S Dunukara20 km RW1:39:26Mr B.N.M. Nayanananda
31.T.G.S.N Appuhamy20 km RW1:40:26
 WOMEN
32.N.M.C Dilrukshi1500 m.4:22.69Mr S.P. De Silva
33.S.A Lamahewage5000 m., 10000 m.17:15.66

36:48.4

Mr Jayantha Siyamudali
34.M.U.M.A.N Priyadarshani5000 m.17:17.38Mr G.L. Sajith Jayalal
35.M.S.P Madumali PereraMarathon2:54:40Mr G.L. Sajith Jayalal
36.W.V.L Sugandhi100 mh, Heptathlon, 4X100 m13.92

4906

(11.98)

Mr S.P. Wasantha Kumara
37.R.A.I.S Rajasinghe100 mh13.95Mr Luis Miranda
38.G.A.S Dulani400 mh60.11
39.T.G.D.N Wickramasinghe400 mh60.86Mr S.P. De Silva
40.D.K RanasingheHigh Jump1.76Mr Y.K. Kularatne
41.Jayamali GunaratneHigh Jump1.80Mr Nimal Dharmaratne
42.K.L.S.K PereraPole Vault3.40
43.J AniththaPole Vault3.55Mr C. Subashkaran
44.Anjani PulwansaLong Jump6.09Mr Luis Miranda
45.B.G.S Harshni JayakanthaLong Jump, Heptathlon6.04

4275

46.W.T.K FernandoShot Put14.59Mr W.S. Fernando
47.Nadeeka MuthunayakeShot Put13.07Mr Kinsly Gunathilaka
48.P.K.A.A MaduwanthiDiscus, Hammer43.15

48.62

Mr Madhawa Bandara
49.P.A.I.M.P PereraDiscus42.80
50.H.A Aruni LakshikaHammer46.18
51.B.L Nadeeka LakmaliJavelin51.52Mr K.P.K. Ranatunga
52.S.L Vidanaduruge4X100 m(12.15)Mr V.D. Nandasiri
53.Sharmila Jan4X100 m(12.17)
54.W.G Ewanthi Emeshika4X100 m(12.20)Mr Lal Wijewickrama
55.M.A.S.S Jayathilaka4X100 m(12.20)
56.M.G.R.S Ferdinandas4X100 m(12.23)Mr Sunil Gunawardena
57.D.K.G.S Jayasinghe4X400 m(55.19)
58.K.Sachini Tharaka Divyanjali4X400 m(55.57)Mr Amila Prasanna
59.Romeshi Ishara Attidiya4*400 m(55.88)Mr J.S. Weerakkody
60.P.B Gayani20km RW1:52:33Mr H.H. Samanthilaka
61.U.V Kalhari Madrika20km RW1:54:56

Mr B.D.L. Kularatne