U19 Division 2 Semi-Finals on December 9 & 10

U19 Division 2 Tier A Inter-Schools Limited Overs Tournament 2023

276

The semi-final encounters of the Under 19 Division 2 Tier A Inter-Schools Limited Overs Tournament conducted by Sri Lanka Schools Cricket Association and sponsored by Sri Lanka Cricket will be played on 9th & 10th December.

St. John’s College, Panadura will meet Sri Sumangala College, Panadura in the first semi-final of the Under 19 Division 2 Tier A Inter schools limited Overs cricket tournament at Mahinda Rajapaksa International Cricket stadium tomorrow (9th December).

The second semi-final will be played between Lyceum International School, Wattala and St. John’s College, Jaffna at the same venue on Sunday (10th December).

St. John’s College, Panadura vs Sri Sumangala College, Panadura

Sri Sumangala College, Panadura advanced to the quarter final as champion in their group and St. John’s College, Panadura advanced to the quarter final as runner up in their group.

Sri Sumangala College beat Piliyandala Central College and St. John’s College beat Vidyartha College, Kandy in the quarter finals.

Sri Sumangala College will be led by Vidusha Peiris and St. John’s College will be led by Deneth Prasanga.

Sri Sumangala College Panadura squad: Vidusha Peiris (Captain), Rasitha Dilshan, Kavidu Gayathra, Duranka Silva, Vishwa Lahiru (Sri Lanka U19), Krishan Dalptahdu, Sandeep Wijerathne, Nimsara De Silva, Anuhas De Silva, Akila Wedamulla,  Rashan Vimukthi, Manmitha Dulran, Dinal Weerasinghe, Lelum Weerasinghe, Bihanga Silva, Neksha Iddamalgoda, Mevindu Kumarasiri, Sachira Demien, Dinusha Fernando, Rison Komin, Priyankara Nandasena (Master in charge), Asela Perera (Head Coach), Dinuka GMadhushan (Assistant Coach)

St. John’s College Panadura squad: Deneth Prasanga Peiris (Captain), Geethma Fernando, Chanuka De Mel, Himash Adithya, Sandun Mendis, Ravindu Perera, Ravindu Karunarathna, Hirusha Peiris, Madusha Mendis, Lasindu Bandara,  Gimshan Wijesekara, Charinu Fernando, Kusal Fernando, Vidath Rukshan, Pasan Peiris, Nuwan Harshana, Kalana Madushan, Sandun Padmathilaka, Thaveesha Rajapaksha, Tharul Laksanda, Namal Lenora (Master in charge), Udara Maddumage (Head Coach), Dinushka Madhushan (Assistant Coach)

Lyceum International School, Wattala vs St. John’s College, Jaffna

Lyceum International School, Wattala advanced to the quarter final as champion in their group and St. John’s College, Jaffna advanced to the quarter final as runner up in their group.

Lyceum International School beat Sri Devananda College, Ambalangoda and St. John’s College, Jaffna beat Anuradhapura Central College in the quarter finals.

Lyceum International School will be led by Laskhitha Udesh and St. John’s College will be led by Nesakumar Ebenezer Jezial.

Lyceum International School Wattala squad: Laskhitha Udesh (Captain), Garuka Sanketh (U19 Asia Cup), Sanujan Baskaran, Kevin Perera, Bimsara Weerasinghe, Shavindu Silva, Danidu Nawarathne, Omalka Hapuarachchi, Tharusha Ranasinghe, Vidusha Wijerathne, Shalila Prabashwara, Thushan Fernando, Sadew Hettiarachchi, Dinev Punchihewa, Guwanidu Atigala, Traveen Nishanthan, Maduka Perera, Sadeesha Silva, Nethuka Binuk, Manjula Prasanna (Master in charge), Lal Senarathne (Head Coach), Sanjaya Mendis (Coach), Isuru Pinnaduwa (Coach)

St. John’s College Jaffna squad: Nesakumar Ebenezer Jezial (Captain), Anderson Sachin Kanabathi, Sangeeth Greme Smith, Jeyachandran Ashnath, Mahendran Kinthushan, Kirupananthan Kajakarnan, Arulseelan Kavishan, Raymond Anushanth, Murfin Randyo, Uthayanan Abijoyshanth, Seevanatha Hentry John Brynard, Kugathas Mathulan, Stanley Jesunesan Samson,  Pushparajah Yanusan, Vijayaraja Sanjay, Satkunarajah Vinukshan, Gopalakrishnan Rogithan,  Uthayakumar John Shikan, Dinesh Larun, Sounthararajan Aatharsh, Gopalakrishnan Gopikrishna (Master in Charge), Pathmanathan Lavendra (Coach)