Fixtures announced for SLC Major Club 50 Over Tournament

SLC Major Club 50 Over Tournament 2021/22

297

Sri Lanka Cricket (SLC) have announced the fixtures for the upcoming SLC Major Club 50 Over Tournament which will commence on 27th October.

Read More : The new Sri Lanka Domestic Cricket structure explained

26 First class teams set to play in the upcoming limited over tournament under two different groups namely Group A and Group B.

The tournament will be played as per the new structure proposed by SLC Cricket Committee which has planned to scrap the existing ‘Tier A’ & ‘Tier B’ competitions for the clubs. Currently, there are 14 teams in ‘Tier A’ and 12 teams in ‘Tier B’. Up until now, three-day matches were played separately, while the limited-overs formats were played together.

In the new structure, all 26 teams currently with first-class status will be divided into two groups of 13 teams and will play three-day cricket in the Major Clubs League Tournament and 50-over cricket in the Major Clubs Limited Overs Tournament.

Major Clubs Limited Overs Tournament will kick off on 27th October while the final will be played on 28th November.

Read : Sri Lanka Cricket domestic season to begin in October

Major Club 50 Over Tournament 2021/22
Group A Group B
NCC Ragama CC
Army SC Badureliya CC
Moors SC Tamil Union C & AC
Navy SC SSC
Kurunegala YCC Bloomfield C & AC
CCC Colts CC
Negombo CC Saracens SC
Nugegoda S & WC Chilaw Marians CC
BRC Galle CC
Kandy Customs SC Panadura SC
Kalutara TC Police SC
Lankan CC Sebastianites Club
Air Force SC Ace Capital Cricket Club

Fixtures of SLC Major Club 50 Over Tournament

Date Host Opponent Venue
27-Oct Army SC Air Force SC Army – Dombagoda
Badureliya CC Ace Capital Cricket Club Surrey
Moors SC Lankan CC Moors
Tamil Union C & AC Sebastianites Club P Sara
Navy SC Kalutara TC Navy – Welisara
SSC Police SC NCC
Kurunegala YCC Kandy Customs SC Welagedara
Bloomfield C & AC Panadura SC Bloomfield
CCC BRC CCC
Colts CC Galle CC Colts
Saracens SC Chilaw Marians CC MCG – Katunayake
28-Oct Negombo CC Nugegoda S & WC MCG – Katunayake
Date Host Opponent Venue
28-Oct Police SC Badureliya CC Police – Colombo
29-Oct Nugegoda S & WC Kurunegala YCC Moratuwa
29-Oct Negombo CC CCC MCG – Katunayake
30-Oct Air Force SC NCC Air Force – Katunayake
Ace Capital Cricket Club Ragama CC Army – Dombagoda
Kalutara TC Army SC Surrey
Kandy Customs SC Moors SC Moors
Panadura SC Tamil Union C & AC Panadura
BRC Navy SC BRC
Galle CC SSC Galle
Chilaw Marians CC Bloomfield C & AC MCG – Katunayake
Saracens SC Colts CC Moratuwa
Date Host Opponent Venue
31-Oct NCC Lankan CC NCC
Ragama CC Sebastianites Club Thurstan – Colombo
Air Force SC Kalutara TC Air Force – Katunayake
Ace Capital Cricket Club Police SC P Sara
Army SC BRC Army – Dombagoda
Badureliya CC Galle CC Surrey
Nugegoda S & WC Moors SC Moors
Chilaw Marians CC Tamil Union C & AC MCG – Katunayake
Navy SC Negombo CC Navy – Welisara
Kurunegala YCC CCC Welagedara
Bloomfield C & AC Colts CC Bloomfield
01-Nov SSC Saracens SC SSC
Date Host Opponent Venue
03-Nov Kalutara TC NCC NCC
Police SC Ragama CC Police – Colombo
Kandy Customs SC Lankan CC Thurstan – Colombo
Panadura SC Sebastianites Club Panadura
BRC Air Force SC BRC
Galle CC Ace Capital Cricket Club Galle
Negombo CC Army SC MCG – Katunayake
Saracens SC Badureliya CC Surrey
CCC Moors SC CCC
Colts CC Tamil Union C & AC Colts
Navy SC Kurunegala YCC Navy – Welisara
SSC Bloomfield C & AC SSC
Date Host Opponent Venue
05-Nov Sebastianites Club Chilaw Marians CC MCG – Katunayake
06-Nov NCC Kandy Customs SC NCC
Ragama CC Panadura SC Thurstan – Colombo
Kalutara TC BRC BRC
Police SC Galle CC Police – Colombo
Lankan CC Nugegoda S & WC Army – Panagoda
Air Force SC Negombo CC Air Force – Katunayake
Ace Capital Cricket Club Saracens SC MCG – Katunayake
Army SC Kurunegala YCC Army – Dombagoda
Badureliya CC Bloomfield C & AC Surrey
Moors SC Navy SC Moors
Tamil Union C & AC SSC P Sara
Date Host Opponent Venue
07-Nov BRC NCC BRC
Galle CC Ragama CC Galle
Nugegoda S & WC Kandy Customs SC Moratuwa
Chilaw Marians CC Panadura SC MCG – Katunayake
Saracens SC Police SC Police – Colombo
CCC Lankan CC CCC
Colts CC Sebastinites Club Colts
Bloomfield C & AC Ace Capital Cricket Club Bloomfield
Moors SC Army SC Moors
Tamil Union C & AC Badureliya CC P Sara
08-Nov Negombo CC Kalutara TC MCG – Katunayake
08-Nov Kurunegala YCC Air Force SC Welagedara
Date Host Opponent Venue
10-Nov NCC Nugegoda S & WC NCC
Ragama CC Chilaw Marians CC Thurstan – Colombo
BRC Negombo CC BRC
Galle CC Saracens SC Galle
Kandy Customs SC CCC CCC
Panadura SC Colts CC Panadura
Kalutara TC Kurunegala YCC Surrey
Police SC Bloomfield C & AC Police – Colombo
Lankan CC Navy SC Navy – Welisara
Sebastianites Club SSC Moratuwa
Air Force SC Moors SC Air Force – Katunayake
Ace Capital Cricket Club Tamil Union C & AC Army – Dombagoda
Date Host Opponent Venue
12-Nov Kurunegala YCC BRC Welagedara
12-Nov SSC Panadura SC SSC
12-Nov Badureliya CC Sebastianites Club Surrey
13-Nov Negombo CC NCC MCG – Katunayake
Saracens SC Ragama CC Surrey
CCC Nugegoda S & WC CCC
Colts CC Chilaw Marians CC Colts
Bloomfield C & AC Galle CC Bloomfield
Navy SC Kandy Customs SC Navy – Welisara
Moors SC Kalutara TC Moors
Police SC Tamil Union C & AC Police – Colombo
Army SC Lankan CC Army – Dombagoda
Date Host Opponent Venue
14-Nov CCC NCC CCC
Ragama CC Colts CC Thurstan – Colombo
Bloomfield C & AC Saracens SC Bloomfield
Chilaw Marians CC SSC MCG – Katunayake
BRC Moors SC BRC
Galle CC Tamil Union C & AC Galle
Kandy Customs SC Army SC Moors
Panadura SC Badureliya CC Panadura
Lankan CC Air Force SC Air Force – Katunayake
Sebastianites Club Ace Capital Cricket Club Moratuwa
15-Nov Kurunegala YCC Negombo CC Welagedara
15-Nov Nugegoda S & WC Navy SC Moratuwa
Date Host Opponent Venue
17-Nov Kurunegala YCC NCC Welagedara
Bloomfield C & AC Ragama CC Bloomfield
Navy SC CCC Navy – Welisara
SSC Colts CC Colts
Moors SC Negombo CC Moors
Tamil Union C & AC Saracens SC P Sara
Army SC Nugegoda S & WC Army – Dombagoda
Badureliya CC Chilaw Marians CC Surrey
Air Force SC Kandy Customs SC Air Force – Katunayake
Ace Capital Cricket Club Panadura SC MCG – Katunayake
Lankan CC Kalutara TC Army – Panagoda
Sebastianites Club Police SC Moratuwa
Date Host Opponent Venue
18-Nov Kandy Customs SC Kalutara TC Panadura
20-Nov NCC Navy SC NCC
Ragama CC SSC Thurstan – Colombo
Moors SC Kurunegala YCC Moors
Tamil Union C & AC Bloomfield C & AC P Sara
CCC Army SC CCC
Colts CC Badureliya CC Colts
Nugegoda S & WC Air Force SC Moratuwa
Chilaw Marians CC Ace Capital Cricket Club MCG – Katunayake
BRC Lankan CC BRC
Galle CC Sebastianites Club Galle
Panadura SC Police SC Panadura
Date Host Opponent Venue
21-Nov NCC Moors SC NCC
Tamil Union C & AC Ragama CC P Sara
Air Force SC CCC Air Force – Katunayake
Ace Capital Cricket Club Colts CC MCG – Katunayake
Lankan CC Negombo CC Army – Panagoda
Sebastianites Club Saracens SC Moratuwa
Kalutara TC Nugegoda S & WC Surrey
Police SC Chilaw Marians CC Police – Colombo
Kandy Customs SC BRC BRC
Panadura SC Galle CC Panadura
Army SC Navy SC Army – Dombagoda
22-Nov Badureliya CC SSC Surrey
Date Host Opponent Venue
23-Nov Negombo CC Kandy Customs SC MCG – Katunayake
24-Nov NCC Army SC NCC
Ragama CC Badureliya CC Thurstan – Colombo
Navy SC Air Force SC Navy – Welisara
SSC Ace Capital Cricket Club SSC
Lankan CC Kurunegala YCC Army – Panagoda
Sebastianites Club Bloomfield C & AC Moratuwa
Kalutara TC CCC CCC
Colts CC Police SC Colts
Saracens SC Panadura SC Surrey
Nugegoda S & WC BRC BRC
Chilaw Marians CC Galle CC MCG – Katunayake
26-Nov Semi Finals Venue
SF1 Winner A1 – Winner B2 –
SF2 Winner B1 – Winner A2 –
28-Nov Final Venue
  Winner SF1 – Winner SF2 –