Southern and Central Province teams for DSI Volleyball Championship decided

647
Southern and Central Province teams for DSI Volleyball

The schools which will be competing in the all island level of the DSI Volleyball Championship from the Southern and the Central province were decided with the conclusion of the selection rounds of the two provinces.

Sothern Province – Galle District

Under 19

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Karandeniya Maha Vidyalaya, Karandeniya Neluwa National School, Neluwa Katukurunda Dharmika Maha Vidyalaya, Habaraduwa Rippon College, Galle

Under 17

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Sugathananda Maha Vidyalaya, Thalpe Salalankara Maha Vidyalaya, Gonapinuwala Sasana Chandra Maha Vidyalaya, Elpitiya Janadhipathi Balika Vidyalaya, Walahanduwa

Under 15

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Yatagala Maha Vidyalaya, Uragasmanhandiya Katukurunda Dharmika Maha Vidyalaya, Habaraduwa Rippon College, Galle Sasana Chandra Maha Vidyalaya, Elpitiya

Under 13

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Sri Nandasara Maha Vidyalaya, Ampegama Revatha National College, Balapitiya Sri Wimalabuddhi Maha Vidyalaya, Seenigama Rippon College, Galle

Matara District

Under 19

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Kamburugamuwa Maha Vidyalaya, Kamburugamuwa Rahula College, Matara   Deniyaya Central College, Deniyaya Sri Sumangala Balika Vidyalaya, Weligama  

Under 17

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Deniyaya Central College, Deniyaya Vijitha Central College, Dickwella Deniyaya Central College, Deniyaya Vijitha Central College, Dickwella

Under 15

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Deiyandara Maha Vidyalaya, Deiyandara Deniyaya Central College, Deniyaya Deniyaya Central College, Deniyaya Siyambalagoda Maha Vidyalaya, Pitabeddara

Under 13

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Siyambalagoda Maha Vidyalaya, Pitabeddara Deniyaya Central College, Deniyaya Deniyaya Central College, Deniyaya Sri Sumangala Balika Vidyalaya, Weligama  

Hambantota District

Under 19

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Vijayaba National College, Hungama Walasmulla national School, Walasmulla Vijayaba National College, Hungama Sri Lanka Singapore Friendship College, Weeraketiya    

Under 17

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Vijayaba National College, Hungama Thalwatta Kanishta Vidyalaya, Thalwatta   Vijayaba National College, Hungama Weeriyagama Maha Vidyalaya, Sooriyawewa    

Under 15

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Kubabolana Pangnaseeha Maha Vidyalaya, Ambalantota   Theraputta College, Ambalantota Vijayaba National College, Hungama Kubabolana Pangnaseeha Maha Vidyalaya, Ambalantota  

Under 13

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Kubabolana Pangnaseeha Maha Vidyalaya, Ambalantota   Rajapaksha Central College, Weeraketiya Sri Lanka Singapore Friendship College, Weeraketiya     Dharmapala Maha Vidyalaya, Barawakumbura  

Central Province – Kandy District

Under 19

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Nugawela Central College, Nugawela Peradeniya Central College, Peradeniya Jinarathana Vidyalaya, Gampola St. Joseph’s Balika Maha Vidyalaya, Gampola

Under 17

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Delthota Vidyalaya, Delthota   Ududumbara Kanishta Vidyalaya, Ududumbara   Girls’ High School, Kandy   Peradeniya Central College, Peradeniya

Under 15

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Lankatilaka Maha Vidyalaya, Handessa Dharmaraja College, Kandy    St. Joseph’s Balika Maha Vidyalaya, Gampola Peradeniya Central College, Peradeniya

Under 13

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Lankatilaka Maha Vidyalaya, Handessa Dharmaraja College, Kandy    Sri Dheerananda Maha Vidyalaya, Pilimathalawa Sithadevi Balika Vidyalaya, Kandy

Matale District

Under 19

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Rangiri Dambulla National School, Dambulla   St. Thomas’ College, Matale Wewala Wewa Maha Vidyalaya, Dambulla   Sri Sangamitta Balika National School, Matale  

Under 17

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Makulugaswewa Maha Vidyalaya, Dewahuwa    Madawala Maha Vidyalaya, Madawala Sri Naga National School, Naula    Maraka Maha Vidyalaya, Maraka   

Under 15

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Sri Naga National School, Naula    Wewala Wewa Maha Vidyalaya, Dambulla   Sri Naga National School, Naula    Dullewa Maha Vidyalaya, Dullewa    

Under 13

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Maraka Maha Vidyalaya, Maraka    Madawala Maha Vidyalaya, Madawala Wewala Wewa Maha Vidyalaya, Dambulla   Akuramboda Kanishta Vidyalaya, Akuramboda

Nuwara Eliya District

Under 19

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Gamini Dissanayake National School, Kotmale    Poramadulla Central College, Rikillagaskada Poramadulla Central College, Rikillagaskada Sri Parakrama Maha Vidyalaya, Madakumbura

Under 17

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Great Western Tamil School Watagoda Tamil School, Watagoda   Poramadulla Central College, Rikillagaskada Fairlane Tamil School, Upcut

Under 15

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Fairlane Tamil School, Upcut Hindu College, Ramboda    Poramadulla Central College, Rikillagaskada Sirimavo Bandaranaike Balika Vidyalaya  

Under 13

Boys’ Girls’
1st Place 2nd Place 1st Place 2nd Place
Fairlane Tamil School, Upcut Gartmaore Tamil School, Maskeliya     Poramadulla Central College, Rikillagaskada Sirimavo Bandaranaike Balika Vidyalaya