Know your schools rugby second round fixtures

32556
schools rugby second round fixtures

First round of the Singer League concluded last weekend and as a result the teams for cup and plate segments are confirmed. However, there are a few more games left in the lower division to decide the teams for the bowl segment.

Sri Lanka Schools Rugby Association (SLSRFA) confirmed the schedule below, but some of the dates and the venues are yet to be fixed by both schools.

Stay-logged to ThePapare.com as we bring you the latest updates

  8th Week              25th April to 1st May                       (1A1 – 2A4) (1A2 – 2A3) (1A3 – 2A2) (1A4 – 2A1)
Home Team Visiting Team Date Time Venue
1 Isipathana College Colombo Zahira College Colombo Colombo
2 S. Thomas’ College Mt. Lavinia Royal College Colombo
3 Wesley College Colombo St. Joseph’s College Colombo 28.04.17 4.30pm CR & FC
4 St. Peter’s College Colombo Trinity College Kandy 29.04.27 4.30pm Bambalapitiya

 

  9th Week    2nd     to 7th May                         (2A3 – 1A1) (2A4 – 1A2) (2A1 – 1A3) (2A2 – 1A4)
Home Team Visiting Team Date Time Venue
5 Isipathana College Colombo S. Thomas’ College Mt. Lavinia Colombo
6 Zahira College Colombo Royal College Colombo Maradana
7 St. Joseph’s College Colombo Trinity College Kandy Colombo
8 Wesley College Colombo St. Peter’s College Colombo Colombo

 

10th Week    13Th to 15th                        (2A1 – 1A1) (2A2 – 1A2) (2A3 – 1A3)(2A4 – 1A4)
Home Team Visiting Team Date Time Venue
9 Trinity College Kandy Isipathana College Colombo Kandy
10 Wesley College Colombo Royal College Colombo Colombo
11 S. Thomas’ College Mt. Lavinia St. Joseph’s College Colombo
12 Zahira College Colombo St. Peter’s  College Colombo Maradana

 

11th Week               16th to 22nd May   (1A1 – 2A2) (1A2 – 2A1) (1A3 – 2A4) (1A4 – 2A3)
Home Team Visiting Team Date Time Venue
5 Isipathana College Colombo Wesley College Colombo Colombo
6 Trinity College Kandy Royal College Colombo 20.05.17 4.30pm Kandy
7 St. Joseph’s College Colombo Zahira College Colombo Colombo
8 St. Peter’s College Colombo S. Thomas’ College Mt. Lavinia Bambalapitiya

 

Below is the teams who will be playing in the plate segment

  8th Week                                    25th April to 1st May             (1A5 – 2B2) (1A6 – 2B1) (1A7 – 2A6) (1B1 – 2A5)
Home Team Visiting Team Date Time Venue
1 St. Anthony’s College Kandy Vidyartha College Kandy
2 Dharmaraja College Kandy Kingswood College Kandy
3 D.S.Senanayake College Colombo Prince of Wales College Moratuwa
4 Lumbini College Colombo Science College Mt. Lavinia 27.04.17 4.30pm CR & FC

 

  9th Week    2nd     to 7th May                              (2B1 – 1A5) (2B2 – 1A6) (2A5 – 1A7) (2A6 – 1B1)
Home Team Visiting Team Date Time Venue
5 Kingswood College Kandy St. Anthony’s College Kandy
6 Vidyartha College Kandy Dharmaraja College Kandy
7 Science College Mt. Lavinia D.S.Senanayake College Colombo 06.05.17 4.30pm Science Ground
8 Prince of Wales College Moratuwa Lumbini College Colombo 04.05.17 4.30p Science Ground

 

10th Week    13Th to 15th May                              (1A5 – 2A6) (1A6 – 2A5) (1A7 – 2B2)(1B1 – 2B1)
Home Team Visiting Team Date Time Venue
9 St. Anthony’s College Kandy Prince of Wales College Moratuwa
10 Dharmaraja College Kandy Science College Mt. Lavinia
11 D.S.Senanayake College Vidyartha College Kandy
12 Lumbini College Colombo Kingswood College Kandy 13.05.17 4.30pm Science Ground

 

11th Week                                    16th to 22nd May            (2A5 – 1A5) (2A6 – 1A6) (2B1 – 1A7) (2B2 – 1B1)
Home Team Visiting Team Date Time Venue
13 Science College Mt. Lavinia St. Anthony’s College Kandy 21.05.17 4.30pm Science Ground
14 Prince of Wales College Moratuwa Dharmaraja College Kandy 20.05.17 4.30pm Science Ground
15 D.S.Senanayake College Colombo Kingswood College  Kandy
16 Vidyartha College Kandy Lumbini College Colombo