All Island Under 18 Rugby Sevens 2023 – Groups, Format, Fixtures & Results

10198

Organized by Sri Lanka Schools Rugby Football Association (SLSRFA) All Island Division 1- Under 18 Rugby Sevens will be worked out on the 4th & 5th of March 2023 in Kandy with the participation of 32 top ranked school’s teams in the island.

Teams will be divided into eight groups which will consist of four teams in a group. The first round of the competition will be seeing the teams compete in round robin basis with the each team playing three games in the first day.

Top ranked teams of each group will proceed to Cup quarterfinals on day 02 with the winners progressing to Cup semifinals while the losers through to the Plate semifinals. Second seeds of each group will proceed to Bowl quarterfinals with the third seeds qualifying for the Shield quarters. Bottom ranked teams of each group will be eliminated from the competition.

Organizers have decided to use two venues for the first day (4th March) with games being held at the Trinity College Rugby Stadium, Pallekele for Groups A, B, C & D and Bogambara Stadium hosting the games of Groups E,F,G & H.

Sri Lanka’s number one Sports hub www.ThePapare.com will bring the live action of the games happening at the Pallekele Rugby Stadium on Day 01 (4th March) and the Day 02 action from Bogambara Grounds.

Match results below will be updated when the games are completed, please refresh the page for the latest results

DAY 01 – 4th March 2023 – Trinity College Rugby Stadium, Pallekele

Group A Group B Group C Group D
Isipathana College Science College Wesley College Trinity College
St. Anthony’s College Sri Sumangala College D.S Senanayake College St. Peter’s College
Prince of Wales College Carey College Ananda College St. Aloysius’ College
Nalanda College Lalith Athulathmudali College Sumangala College, Panadura C.W.W Kannangara College

 

M.NO TIME GROUP TEAM  – A PF TEAM  – B PF WINNER
1 9:00 AM A1 V A4 ISIPATHANA COLLEGE 59 NALANDA COLLEGE 00 ISIPATHANA COLLEGE
2 9:20 AM A2 V A3 ST. ANTHONY’S COLLEGE 36 PRINCE OF WALES COLLEGE 00 ST. ANTHONY’S COLLEGE
3 9:40 AM B1 V B4 SCIENCE COLLEGE 19 LALITH ATHULATHMUDALI COLLEGE 07 SCIENCE COLLEGE
4 10:00 AM B2 V B3 SRI SUMANGALA COLLEGE 05 CAREY COLLEGE 10 CAREY COLLEGE
5 10:20 AM C1 V C4 WESLEY COLLEGE 40 SUMANGALA COLLEGE, PANADURA 07 WESLEY COLLEGE
6 10:40 AM C2 V C3 D.S.SENANAYAKE C. 15 ANANDA COLLEGE 10 D.S.SENANAYAKE C.
7 11:00 AM D1 V D4 TRINITY COLLEGE 38 C.W.W KANNANGARA COLLEGE 00 TRINITY COLLEGE
8 11:20 AM D2 V D3 ST. PETER’S COLLEGE BYE ST. ALOYSIUS COLLEGE   – ST. PETER’S COLLEGE
9 11:40 AM A1 V A3 ISIPATHANA COLLEGE 38 PRINCE OF WALES COLLEGE 05 ISIPATHANA COLLEGE
10 12:00 PM A4 V A2 NALANDA COLLEGE 00 ST. ANTHONY’S COLLEGE 61  ST. ANTHONY’S COLLEGE
11 12:20 PM B1 V B3 SCIENCE COLLEGE 29 CAREY COLLEGE 14 SCIENCE COLLEGE
12 12:40 PM B4 V B2 LALITH ATHULATHMUDALI COLLEGE 19 SRI SUMANGALA COLLEGE 10 LALITH ATHULATHMUDALI COLLEGE
13 1:00 PM C1 V C3 WESLEY COLLEGE 54 ANANDA COLLEGE 00 WESLEY COLLEGE
14 1:20 PM C4 V C2 SUMANGALA COLLEGE, PANADURA 00 D.S.SENANAYAKE C. 39 D.S.SENANAYAKE COLLEGE
15 1:40 PM D1 V D3 TRINITY COLLEGE BYE ST. ALOYSIUS COLLEGE  – TRINITY COLLEGE
16 2:00 PM D4 V D2 C.W.W KANNANGARA COLLEGE 00 ST. PETER’S COLLEGE 82 ST. PETER’S COLLEGE
17 2:20 PM A1 V A2 ISIPATHANA COLLEGE 07 ST. ANTHONY’S COLLEGE 00 ISIPATHANA COLLEGE
18 2:40 PM A3 V A4 PRINCE OF WALES COLLEGE 19 NALANDA COLLEGE 07 PRINCE OF WALES COLLEGE
19 3:00 PM B1 V B2 SCIENCE COLLEGE 26 SRI SUMANGALA COLLEGE 07 SCIENCE COLLEGE
20 3:20 PM B3 V B4 CAREY COLLEGE 29 LALITH ATHULATHMUDALI COLLEGE 12 CAREY COLLEGE
21 3:40 PM C1 V C2 WESLEY COLLEGE 07 D.S.SENANAYAKE C. 12 D.S.SENANAYAKE C.
22 4:00 PM C3 V C4 ANANDA COLLEGE 19 SUMANGALA COLLEGE, PANADURA 14 ANANDA COLLEGE
23 4:20 PM D1 V D2 TRINITY COLLEGE 05 ST. PETER’S COLLEGE 31 TRINITY COLLEGE
24 4:40 PM D3 V D4 ST. ALOYSIUS COLLEGE  – C.W.W KANNANGARA COLLEGE BYE C.W.W KANNANGARA COLLEGE

 DAY 01 – 4th March 2023 – Bogambara Stadium, Kandy

Group E Group F Group G Group H
St. Joseph’s College Vidyartha College S. Thomas’ College Royal College
Kingswood College Zahira College Thurstan College Dharmaraja College
Mahanama College St. Sylvesters College Piliyandala Central College Lumbini College
Devapathiraja College Siri Piyarathana College Richmond College Sri Rahula College

 

M.NO TIME GROUP TEAM  – A – PF TEAM  – B – PF WINNER
1 9:00 AM E1 V E4 ST. JOSEPH’S COLLEGE BYE DEVAPATHIRAJA C. ST. JOSEPH’S COLLEGE
2 9:20 AM E2 V E3 KINGSWOOD COLLEGE 24 MAHANAMA COLLEGE 07 KINGSWOOD COLLEGE
3 9:40 AM F1 V F4 VIDYARTHA COLLEGE 45 SIRI PIYARATHANA C. 00 VIDYARTHA COLLEGE
4 10:00 AM F2 V F3 ZAHIRA COLLEGE 17 ST. SYLVESTER’S C. 10 ZAHIRA COLLEGE
5 10:20 AM G1 V G4 S. THOMAS’ COLLEGE BYE RICHMOND COLLEGE  – S. THOMAS’ COLLEGE
6 10:40 AM G2 V G3 THURSTAN COLLEGE 28 CENTRAL COLLEGE PI. 26 THURSTAN COLLEGE
7 11:00 AM H1 V H4 ROYAL COLLEGE 41 SRI RAHULA COLLEGE 00 ROYAL COLLEGE
8 11:20 AM H2 V H3 DHARMARAJA C. 29 LUMBINI COLLEGE 00 DHARMARAJA C.
9 11:40 AM E1 V E3 ST. JOSEPH’S COLLEGE 07 MAHANAMA COLLEGE 00 ST. JOSEPH’S COLLEGE
10 12:00 PM E4 V E2 DEVAPATHIRAJA C.  – KINGSWOOD COLLEGE BYE KINGSWOOD COLLEGE
11 12:20 PM F1 V F3 VIDYARTHA COLLEGE 24 ST. SYLVESTER’S C. 10 VIDYARTHA COLLEGE
12 12:40 PM F4 V F2 SIRI PIYARATHANA C. 00 ZAHIRA COLLEGE 38 ZAHIRA COLLEGE
13 1:00 PM G1 V G3 S. THOMAS’ COLLEGE 51 CENTRAL COLLEGE PI. 00  S. THOMAS’ COLLEGE
14 1:20 PM G4 V G2 RICHMOND COLLEGE  – THURSTAN COLLEGE BYE THURSTAN COLLEGE
15 1:40 PM H1 V H3 ROYAL COLLEGE 54 LUMBINI COLLEGE 00 ROYAL COLLEGE
16 2:00 PM H4 V H2 SRI RAHULA COLLEGE 07 DHARMARAJA C. 14  DHARMARAJA C.
17 2:20 PM E1 V E2 ST. JOSEPH’S COLLEGE 19 KINGSWOOD COLLEGE 05 ST. JOSEPH’S COLLEGE
18 2:40 PM E3 V E4 MAHANAMA COLLEGE BYE DEVAPATHIRAJA C.  – MAHANAMA COLLEGE
19 3:00 PM F1 V F2 VIDYARTHA COLLEGE 50 ZAHIRA COLLEGE 00 VIDYARTHA COLLEGE
20 3:20 PM F3 V F4 ST. SYLVESTER’S C. 41 SIRI PIYARATHANA C. 00 ST. SYLVESTER’S COLLEGE
21 3:40 PM G1 V G2 S. THOMAS’ COLLEGE 26 THURSTAN COLLEGE 12 S. THOMAS’ COLLEGE
22 4:00 PM G3 V G4 CENTRAL COLLEGE PILI. BYE RICHMOND COLLEGE  – CENTRAL COLLEGE PILI.
23 4:20 PM H1 V H2 ROYAL COLLEGE 38 DHARMARAJA C. 00 ROYAL COLLEGE
24 4:40 PM H3 V H4 LUMBINI COLLEGE 14 SRI RAHULA COLLEGE 31  SRI RAHULA COLLEGE