The 12th Gunner Supercross organized by the Artillery regiment of Sri Lanka Army and Sri Lanka Automobile Drivers Association (SLADA) was held at the Gunner race track, Mineriya yesterday (06th August).

Conducted as the second edition of the CEAT SLADA championship, Gunners Supercross was a resounding success with the drivers and riders all commending the quality of the race track. Despite being situated in the dry zone, the weather was kind to the competitors and the organizers had made arrangements for the track to be watered adequately in order to keep the dust to a controllable level.

Gunner SupercrossGayan Sandaruwan, Sri Lanka’s premier motocross rider who has won numerous championships, showed glimpse of his form back when he was in his prime, In the first race of Group MX – OVER 175CC UPTO 250CC (4T) & OVER 100CC UPTO 125CC (2T) Sandaruwan had a very poor start leaving the blocks as the last rider. Current national champion in the event, Ishan Dassanayake managed to become the race leader and was battling it out with Shehan C Adikari who was making a return from Injury. Sandaruwan who had managed to claw his way to the 5th spot led a charge in the fourth lap overtaking the riders in front of him and managed to get in sight of Dassanayke with just two laps to spare in the  eight lap race. Dassanayake managed to see off Sandaruwan’s challenge until the last turn of the final lap but Gayan with all the experience behind him took the outside line and managed to make his way to the checkered flag and win an entertaining race.

Gunner SupercrossThe second race of the same competition did not feature Ishan Dassanayake as he had faced some issues with the engine of his bike and Gayan Sandarruwan was the favorite to clinch the top spot of the race and with it the title as the Best rider of the race meet. But as thrilling and exciting racing is uncertainty is a major part of racing and this was evident when Gayan Sandaruwan who was comfortably in the lead 04 laps in to the race suddenly saw his engine stall. Although managing to restart the bike and get back to the race, he collided with Jaques Gunawardane who was in second place and lost the leading position in the race. With half the race yet to pan out, the experienced Sandaruwan did not give up but had to face further heartbreak as his machine gave up on him yet again in the final lap and he had to be satisfied with a fifth place finish in the second race but had done enough and had gathered a point more than Evon Gurusinghe to be lay claim to the Best rider award at Gunners Supercross.

Ashan Silva, who has stormed the Islands gravel circuits after his international success in the 24hour endurance challenge in Dubai, managed to finally notch up his maiden Best driver award at Gunner supercross. Competing in the SL GT cars up to 3500cc event fondly known as the ‘Super car’ event, Silva managed to win both races he participated in, convincingly. Young and upcoming driver Kushan Peiris was the only menace Silva had to deal with as he was on Silva’s tail throughout both races and even managed to take the lead at one point in the first race.

Pic 03 (2)

Speaking to ThePapare.com Champion driver Ashan Silva added;

“I am happy I could win the overall championship here, I have always had trouble with this track and something or the other keeps going wrong. But this time I am glad everything fell in place and I managed to clinch the best driver’s award”

Commenting on the competition he faced from Kushan Peiris “He (Kushan) is a very good driver and I like the way he drives. He even managed to overtake me in the second race and I really want a few more of our drivers to come up to that standard so we will have a strong team Sri Lanka to go out and compete internationally.”

Race meet was conducted in a very organized manner with the competitors, spectators and the media present provided with the best possible facilities and the Artillery regiment of Sri Lanka Army and the members of SLADA needs to be commended on a job well done.

Event No 01Group J – MX Motor Cycles (Junior) Over 65CC upto 85 cc (2T) – Under 13 years3 Laps

GUNNER SUPERCROSS 2017
EVENT LIST
Event No 01Group J – MX Motor Cycles (Junior) Over 65CC upto 85 cc (2T) – Under 13 years3 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
J – 3P G T AnjanaKTM85
J – 7Rashmi KarunarathneKawasaki KX656
J – 11Dileesha KevitiyagalaHonda CRF85
J – 15Gagana FenandoHusquarna854
J – 23Kesera GodageKTM851
J – 32Tharuka Romesh De SilvaKawasaki KX652
J – 42Vinudha DewnukaHonda CRF85
J – 43Demitha JayewardenaKTM853
J – 46Nisala MalindaKTM855
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
78Lahiru JeewanthaYamaha WRF2502
7Shanuka SadaruwanHonda CRFX2503
22Evon Biyagee GurusingheYamaha WRF2501
43Sampath AthapathuYamaha WRF2508
20R M SafrasYamaha WRF250
5Dushan PereraYamaha WRF250
8T A Sadaru ShanilkaHonad CRFX2505
31Madura PerisYamaha WRF2504
53K C AravindaYamaha WRF250
67G A NishanthaHusquwarna2507
71Isuru MadurangaHonda CRFX2506
84Pradeep KarunarathnaHonda CRF250
94Nayan ChaturangaHonda CRFX2509
Event No 03Group SM – Super Motard Including 250 CC up to 750CC (4T) & Including 125CC up to 500CC (2T) Mono/ Twin Cylinder – Race 17 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
38Imal ManchanayekaHonda CRF2501
1Sachira RajakarunaYamaha YZF250
87Uddika Srimal MalevigeYamaha YZF2502
4Deshan SolankiSusika RMZ2503
10A SumeshYamaha YZF2505
46Buddika DineshDemak250
60Sri GehanYamaha YZF2504
61Chinthaka LakmalYamaha YZF250
72Sadeepa AmarasooriyaYamaha YZF2506
73R A S Dilshan RupasingheTVS RTR2507
82Pradeep OshenYamaha YZF250
90Ishan DasenayekaYamaha YZF250
97Manoj RatnayakaYamaha YZR2508
Event No 04Group SL – E Cars up to 1000 cc Nissan March (One Make)4 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
23Devin SerasingheNissan March10001
76Sapna WeerasekaraNissan March10005
82Binara PaduwawalaNissan March1000
26Navindu Binara PaduwawelaNissan March10003
39Lakshika PathiranaNissan March10002
92Mihan PeirisNissan March10004
93Harsha PaduwawelNissan March1000
Event No 05Group SL – A Modified Cars up to and including 1050 cc4 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
2K ParamasweranAustin Mini1050
33Satchit PathiranaNissan March10503
40Ajith KeerthiAustin Mini10501
42Michael WejesuriyaToyota Vitz1050
94W N S TisseraAustin Mini1050
96Sapna WeerasekaraNissan March10502
98Neel WeerasingheAutobacs10504
Event No 06Group MX – OVER 175CC UPTO 250CC (4T) & OVER 100CC UPTO 125CC (2T) MX – Race 18 Laps
Comp:No:NameVehicleC.CPositionPoints
45Ishan DasanayakaTVS RTR2502
55Buddika SilvaHonda CRF2507
12Shehan C AdikariHonda CRF2504
99Jacques GunewardenaTVS RTR2506
3Lahiru GeewanthaHonda CRF2505
17W S Susantha SadaruwanYamaha YZF250
27Shanaka SadaruwanHonda CRF250
30Madura PeirisYamaha YZF250
32Gayan SandaruwanHonda CRF2501
33Evon Biyagee GurusinheYamaha YZF2503
39H E D Binula KithalagamaYamaha YZF1258
41Mithun Jayasanka SigeraYamaha YZF250
77Isuru MadurangaHonda CRF250
96Indika BasnayakaKawaski KXF250
Event No 07Group J – MX Motor Cycles (Junior) up to 50CC Over 7 – Under 10 years  2 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
J – 2Esala MadenayakeYamaha PW503
J – 4B M SanduruYamaha PW5010
J – 5Rusidhu SudasingheYamaha PW505
J -6Rivinu RathnayekeYamaha PW509
J – 8Minuka RathnayekeYamaha PW501
J -10Hirusha PadukkaYamaha PW506
J – 18N K ImashaYamaha PW504
J – 25A A M Induwera AmerakoonYamaha PW507
J – 26Irosh SamerasekaraYamaha PW502
J – 27S M Dinsara AmaranathYamaha PW50
J – 29D J ShennlYamaha PW5011
J – 30Himasha PadukkaYamaha PW508
J – 47Kavisha MeehiranYamaha PW50
Event No 08SL – GT – Cars upto 3500 cc -Race 18 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
74Ashan SilvaMitsubishi Evo20001
75Ashan SilvaMitsubishi Evo2000
47Dinesh JayawardanaMitsubishi Evo2000
77Kushan PeiriesMitsubishi Evo20002
24Sajaad ZuhairMitsubishi Evo20005
30Janaka DiasMitsubishi Evo20001
87Missaka NaveenMitsubishi Evo20004
3Ishraq WahabSubaru Impreza WRX20002
31Tharidu LokugeMitsubishi Evo20007
43Kamal PrasannaMitsubishi Evo20004
66Ushan PereraMitsubishi Evo20003
50Gamini NelsonMitsubishi Evo20003
68Aravinda PremadasaMitsubishi Evo2000
89Kapila NishanthaMitsubishi Evo20006
99Tyron HendawitharanaMitsubishi Evo20005
Event No 09Group SL-N Standard Cars – Ford Laser / Mazda 1300 cc6 Laps
Comp:No:NameVehicleC.CPositionPoints
17Kushan PeirisMazda1300
54Upulwan SerasingheFord Lacer13001
60Romesh GunewrdenaFord Lacer13002
65Nishantha SenadeeraFord Lacer13004
38Prasanna De AlwisFord Lacer13003
37Sudath JayathissaFord Lacer1300
32Devin SerasingheMazda 32313005
51Induwera SenadeeraFord Lacer13006
69Kolitha EdirisingheFord Lacer1300
85Lalin KirindeFord Lacer13007
91Sanjaya PremaratnaFord Lacer1300
Event No 10Group J – MX Over 65CC upto 85CC (2T) Under 163 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
J – 44Banuka RathnayakeKawasaki KX855
J – 28Vinushka SilvaHonda CRF1502
J – 1Stephan FernandoKTM85
J – 32Taruka Rumash De SilvaHonda CRF1504
J – 45D M D KalharaKTMN853
J – 24Sadihs Nwansha SilvaHonda CRF150
J – 15Gagana FernandoHusquwana857
J – 9S M AbishakeYanaha YZ859
J – 14Sato TaisukeKTM851
J – 22Kanishka DisanayakaYanaha YZ85
J – 23Kesara GodageKTM85
J – 43Dametha JayewardenaKTM856
J – 46Nisala JsyawardenaKTM858
Event No 11GROUP ‘MX RACING’ – Racing Motorcross Bikes over 100cc up to 125cc (2T) Forces event – Special Club Event4 Laps
Comp:No:NameVehicleC.CPositionPoints
35Ashen SheharaYamaha YZ1257
95Saminda SadunYamaha YZ125
9Janaka PushpakumaraYamaha YZ125
14Mithun Jayashanka SigeraYamaha YZ125
34Buddika Kasun SilvaYamaha YZ1251
36Susantha SadaruwanYamaha YZ1255
48Indika BasnayakeYamaha YZ1254
49Ranjith SamaraweeraYamaha YZ125
51Nihal WijeratnaYamaha YZ1253
56Nilanka WawellaYamaha YZ1256
65N S KumaraYamaha YZ125
76Lahiru JeewanthaYamaha YZ1252
100K G A U KumaraYamaha YZ125
Event No 12Group T & J Diesel Turbo up to 5500 cc5 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
8Cassim WahabSsang Yong3000
35Lt.Col. Mahinda WeerakoonMitsubishi Pejaro2500
28Lt.Col Randi JayasingheToyota Land Cru3500
83Buddika RuklanthaMitsubishi Pejaro2500
97B A Angu UmashMitsubishi Pejaro2500
100Manjula WeerasingheMitsubishi Pejaro2500
Event No 13Group SL – H Subaru Legacy 2200CC (One Make)5 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
11Malika KuruwitaarachchiSubaru Legacy22001
52Buddika RuklanthaSubaru Legacy22002
53Dhanuka WeerakoonSubaru Legacy22005
1Manoj SilwaSubaru Legacy2200
4Malinga GunesekaraSubaru Legacy22004
25Hashen PeirisSubaru Legacy20003
71Praboji BandaraSubaru Legacy2200
Event No 14Group M – STD/MOD MOTOR CYCLES OVER 100CC UPTO 125CC (2T)4 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
2Nihal WijeratnaKTM1252
6Nimal PushpakumaraKawasaki KDX1256
11Milton JothipalaKawasaki KDX125
21Suneth S BamdaraKTM125
42M N PereraKTM1251
47Ruwan PriyadarshanaKawasaki KDX125
50Jayampathi DissanayakaGUS1253
52Nimudu LakmalKawasaki KDX125
54Daran GomezGilera1257
57R G WijerathnaKawasaki KDX1259
58A M S AbesingheKawasaki KDX125
59Harsha JeewanKTM125
62M D TharangaKawasaki KDX125
63Kavisha BalasuriyaKawasaki KDX125
64K D RavishaKawasaki KDX125
66Hashen SeharaKTM1254
68J M Sudash JayalathKawasaki KDX125
69Ranjith SamaraweeraKawasaki KDX125
74A K AmerasingheKawasaki KDX125
75Nilanka MawellaHasquwarna1255
85P W G Caminda PokunuwathaKawasaki KDX125
86Saman MuthukumaraKawasaki KDX1258
88Kapila SusanthaKawasaki KDX125
89Saminda SadunKawasaki KDX125
91Damika SenarathnaKawasaki KDX125
92P R Pulasitha NiranjanKawasaki KDX125
93Kusum TharakaKawsaki KDX125
98Kasun weerasingheKawasaki KDX125
Event No 15Group M – STD/MOD MOTOR CYCLES OVER 175CC UPTO 250CC (4T) & OVER 100CC UPTO 125CC (2T) M – Race 25 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
78Lahiru JeewanthaYamaha WRF2503
7Shanuka SadaruwanHonda CRFX2502
22Evon Biyagee GurusingheYamaha WRF2501
43Sampath AthapathuYamaha WRF2506
20R M SafrasYamaha WRF250
5Dushan PereraYamaha WRF250
8T A Sadaru ShanilkaHonad CRFX2505
31Madura PerisYamaha WRF2504
53K C AravindaYamaha WRF2507
67G A NishanthaHusquwarna250
71Isuru MadurangaHonda CRFX250
84Pradeep KarunarathnaHonda CRF250
94Nayan ChaturangaHonda CRFX2508
Event No 16SL – GT – Cars upto 3500 cc -Race 28 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
74Ashan SilvaMitsubishi Evo20001
75Ashan SilvaMitsubishi Evo2000
47Dinesh JayawardanaMitsubishi Evo2000
77Kushan PeiriesMitsubishi Evo20002
24Sajaad ZuhairMitsubishi Evo2000
30Janaka DiasMitsubishi Evo20003
87Missaka NaveenMitsubishi Evo20004
3Ishraq WahabSubaru Impreza WRX20005
31Tharidu LokugeMitsubishi Evo2000
43Kamal PrasannaMitsubishi Evo2000
66Ushan PereraMitsubishi Evo20007
50Gamini NelsonMitsubishi Evo2000
68Aravinda PremadasaMitsubishi Evo2000
89Kapila NishanthaMitsubishi Evo2000
99Tyron HendawitharanaMitsubishi Evo20006
Event No 17Group SL – N – Ford Laser / Mazda 1500 cc6 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
45Upulwan SerasingheFord laser1500
64Tharindu DarmeratneMazda Familier15003
56Nishantha SenadeeraFord laser15004
9Anurudha AmarasingheMazda Laser15007
14Chaminda EdirisingheFord laser1500
15Sanjaya WeerabahuFord laser1500
18Kavindra SeneviratnaMazda Familier15002
34Lakith JinadasaFord laser1500
36Thilina MalishaFord Lacer1500
49Amila KalugampitiyaFord laser15006
67Lalin KirindeFord laser15005
73Mahesh KodagodaMazda familler15001
81Minura PinidiyaMazda Familier15008
Event No 18Group MX – OVER 175CC UPTO 250CC (4T) & OVER 100CC UPTO 125CC (2T) MX – Race 28 Laps
Comp:No:NameVehicleC.CPositionPoints
45Ishan DasanayakaTVS RTR250
55Buddika SilvaHonda CRF2503
12Shehan C AdikariHonda CRF2506
99Jacques GunewardenaTVS RTR2501
3Lahiru GeewanthaHonda CRF2504
17W S Susantha SadaruwanYamaha YZF250
27Shanaka SadaruwanHonda CRF250
30Madura PeirisYamaha YZF250
32Gayan SandaruwanHonda CRF2505
33Evon Biyagee GurusinheYamaha YZF2502
39H E D Binula KithalagamaYamaha YZF1257
41Mithun Jayasanka SigeraYamaha YZF250
77Isuru MadurangaHonda CRF250
96Indika BasnayakaKawaski KXF250
Event No 19Group SL – H Cars upto 1618 cc8 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
27Kushan PeirisHonda Civic1600
5Zaakir WahabHonda Civic SIR16001
22Shehara JayewardanaHonda EG 061600
10Satchit PathiranaHonda Civic SIR1600
48Missaka Navin16002
63Upulwan SerasingheHonda EG 061600
Event No 20Group SM – Super Motard Including 250CC up to 750CC (4T) & Including 125CC up to 500CC (2T) Mono/ Twin Cylinder – Race 27 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
38Imal ManchanayekaHonda CRF2501
1Sachira RajakarunaYamaha YZF250
87Uddika Srimal MalevigeYamaha YZF2502
4Deshan SolankiSusika RMZ250
10A SumeshYamaha YZF2506
46Buddika DineshDemak2503
60Sri GehanYamaha YZF2505
61Chinthaka LakmalYamaha YZF250
72Sadeepa AmarasooriyaYamaha YZF2504
73R A S Dilshan RupasingheTVS RTR2507
82Pradeep OshenYamaha YZF250
90Ishan DasenayekaYamaha YZF250
97Manoj RatnayakaYamaha YZR250
Event No 21Group T & J Petrol & Diesel “Open”5 Laps
Comp:No:NameVehicleC.C.PositionPoints
8Cassim WahabSsang Yong30001
35Lt.Col. Mahinda WeerakoonMitsubishi Pejaro25005
28Lt.Col Randi JayasingheToyota Land Cru3500
83Buddika RuklanthaMitsubishi Pejaro3500
7Ishraq WahabMitsubishi evolotion30002
41Y PriyanthaMitsubishi evolotion30004
79Lt.Col. Duminda JayasingheToyota Land Cru39003