The 13th South Asian Games is set to commence in Kathmandu today, 1st December. Over 10,000 athletes, representing the South Asian nations of Sri Lanka, India, Pakistan, Bangladesh, Maldives, Bhutan and hosts Nepal are scheduled to battle it out for supremacy over the next 10 days.
Of the 28 events in total set to be held, all eyes will be on Sri Lanka’s athletics contingent, Sri Lanka’s biggest medal hope. 18 athletics events are set to be worked off between the 3rd and the 7th of December in both the men’s and women’s categories, at the Dasarath Stadium in Nepal’s capital of Kathmandu. After much confusion surrounding the organization of the events, the schedule was revised and confirmed to follow the order of events given below.
What’s going on in Nepal?
A special media conference to address matters regarding the current situation at the 13th South…………..
The REVISED schedule for the events featuring Sri Lankan athletes is as follows.
December 3rd | ||||
Time | Event | Category | Round | Athlete |
9.00 am | 100m | M | Heats | Himasha Eshan |
Vinoj Suranjaya | ||||
9.05 am | High Jump | M | Final | Ushan Thiwanka |
PS Tharuka | ||||
9.10 am | 100m | F | Heats | Lakshika Sugandi |
Amasha de Silva | ||||
9.25 am | 1500m | M | Final | Kupun Chrishantha |
Sanjeewa Lakmal | ||||
9.35 am | 1500m | F | Final | Gayanthika Abeyratne |
Nilani Ratnayake | ||||
11.00 am | High Jump | F | Final | Dulanjalee Ranasinghe |
SMM Madushani | ||||
11.10 am | 100m | M | Final | |
11.20 am | 100m | F | Final | |
11.30 am | 10000m | F | Final | Hiruni Wijeratne |
Nilanthi Ariyadasa | ||||
December 4th | ||||
Time | Event | Category | Round | Athlete |
9.00 am | 1000m | M | Final | WVMU Kumara |
K Shanmugeshwaran | ||||
9.05 am | Discus Throw | M | Final | SPJ Bandula |
9.10 am | Long Jump | M | Final | Amila Jayasiri |
JHG Sampath | ||||
9.55 am | 200m | M | Heats | Vinoj Suranjaya |
ASM Safaan | ||||
10.05 am | 200m | F | Heats | Sharmila Jaan |
Nadeesha Ramanayake | ||||
10.30 am | Discus Throw | F | Final | AHVV Lakmali |
AIMP Perera | ||||
10.45 am | Long Jump | F | Final | Vidusha Lakshani |
Anjani Pulawansha | ||||
11.00 am | 200m | M | Final | |
11.10 am | 200m | F | Final | |
December 5th | ||||
Time | Event | Category | Round | Athlete |
9.00 am | 110m Hurdles | M | Final | Rohan Ranatunga |
KPH Nirmal | ||||
9.15 am | Triple Jump | M | Final | Safrin Ahamed |
Greshan Dananjaya | ||||
9.25 am | 100m Hurdles | F | Final | WVL Sugandi |
RAIS Rajasinghe | ||||
9.40 am | 400m | M | Heats | Aruna Darshana |
AMLP Gunaratne | ||||
9.50 am | 400m | F | Heats | Nadeesha Ramanayake |
EK Madushani | ||||
10.45 am | Triple Jump | F | Final | Vidusha Lakshani |
BMPH Balasuriya | ||||
11.00 am | 400m | M | Final | |
11.10 am | 400m | F | Final | |
December 6th | ||||
Time | Event | Category | Round | Athlete |
9.00 am | 400m Hurdles | M | Final | Asanka Ratnasena |
9.15 am | Javelin Throw | M | Final | RMSJ Ranasinghe |
RPWL Dayaratne | ||||
9.25 am | 400m Hurdles | F | Final | EK Madushani |
NGDN Lakmali | ||||
9.40 am | 5000m | M | Final | RMS Pushpakumara |
WVMU Kumara | ||||
9.50 am | 5000m | F | Final | UKN Rathnayaka |
HMN Nandasena | ||||
10.45 am | 4x100m | M | Final | Himasha Eshan |
Vinoj Suranjaya | ||||
Yupun Abeykoon | ||||
BDCS Dharmakeerthi | ||||
YCM Yodasinghe | ||||
11.00 am | Javelin Throw | F | Final | Nadeeka Lakmali |
HLND Lekamge | ||||
11.10 am | 4x100m | F | Final | WVL Sugandi |
Amasha De Silva | ||||
Sharmila Jaan | ||||
Sarangi Silva | ||||
Sadeepa Henderson | ||||
December 7th | ||||
Time | Event | Category | Round | Athlete |
7.00 am | Marathon | M | Final | Dhammika Arunasiri |
WMS Kumara | ||||
7.00 am | Marathon | F | Final | Hiruni Wijeratne |
Madumali Perera | ||||
10.00 am | Shot Put | M | Final | W Samith fernando |
R Samitha Jayawardene | ||||
10.40 am | 800m | M | Final | HEMIG Indunil Herath |
GR Chathuranga | ||||
10.50 am | 800m | F | Final | KGDMS Kumarasinghe |
11.20 am | 4x400m | M | Final | Aruna Darshana |
AMLP Gunaratne | ||||
RMRN Rajakaruna | ||||
HM Dileep Ruwan | ||||
YMWSA Gunaratne | ||||
11.30 am | 4x400m | F | Final | Nadeesha ramanayake |
EK Madushani | ||||
KGDMS Kumarasinghe | ||||
NGDN Lakmali | ||||
MO Udayangani | ||||
11.30 am | Shot Put | F | Final | NMD Muthunayaka |
WTK Fernando |
Stay with ThePapare.com for all the exclusive news, photos, videos and updates from the 13th South Asian Games!