Last Man Stands – Race to Cape Town 2017 gets underway

164
LMS Cricket roundup

The Venora LMS Race to Cape Town – 2017 tournament with the participation of 30 teams in 06 groups got off to a start last weekend.

Nawaloka ‘B’ have won all 3 games and will qualify for the knockout stage from group ‘F’ while ThePapare.com have won 2 games and lost 1; if they win the remaining game of the group stage, they will have a chance of going through to the knockouts as well. Another set of matches will commence from September 10th with the Quarter finals to be played on the 17th of September.

Results

Group C

Mahara Prison, grounds – Venora Group beat Old Susaminis By 6 Wickets.

Old Susaminis: 88 / 7  (15.0)  (C. Chinthaka 24 , A.Weerasingha 17 , A.Weerasingha 3/17 )

Venora Group: 91 / 2 (10.4) ( A.Alagiyawanna 48 * , K.Perera 21 , A.Chanaka 20 *)

Group F

Mahara Prison, grounds – Nawaloka “B” beat ThePapare.com By 18 Runs.

Nawaloka “B” : 76 All out  ( 10.3)  (N.Vimukthi 31 , Jason Rabot 0.3-00-02 , Yashan Samarasinghe 2/11)

ThePapare.com: 58 All out (10.1) ( Damith Weerasinghe 22 , Shehan Fernando 13 , M.Fernando 2/14)

 Group C

Mahara Prison grounds – Old Susamini’s beat Dehiwala Youth By 58 Runs

Old Susaminis : 106 All Out (14.0)  ( C.Chinthaka 35 , D.Kaushalya 37 , A.Pradeep 4/14 )

Dehiwala Youth : 48 All Out ( 10.4) (N.Dias 21 , A.Gimhan 10, D.Upendra 2/11)

 Group F

Mahara Prison grounds – ThePapare .com beat Stafford Motor Co. “A’’    By 4 Wickets.

Stafford Motor Co. “A’’   : 47 All Out (10.0) ( Amila Mendis 12,  Yashan Samarasinghe 2/09 , Shohan Rangika 2/06 )

ThePapare .com   : 52 / 4 (8.1) (Damith Weerasinghe 21* , Shehan Fernando 13 , R.Raj 2/06

Henagama grounds – ThePapare.com beat Brumby’s by 48 runs

ThePapare.com – 99/1 in 8 overs (Roscoe Thattil 48, Supeshala Jayathilake 35*)

Brumby’s – 51//4 in 8 overs (Shiraz Illayas 21, Anushka Mendis 2/09)

Group A

St.Thomas grounds, Katunayake-  Heshan Flexe “A” beat Aba Macmi  By 75 Runs

Heshan Flexe “A” : 193 / 6 (20.0) (Nimesh Perera 67* , Sameera Pushpakumara 63* , T.Kalumarakkala 2/33)

Aba Macmi   : 118 All Out (16.0) (D.Abeywardana 72 , N.Hetthiarachi 3/21 , B.Prasad 2/22)

 Group B

St.Thomas grounds, Katunayake – Heshan Flexe “ B” beat Knights CC  By 96 Runs

Heshan Flexe “ B” : 143/1 (10.0) (R.Chanadana 54* , Samila Nadeesh 43* , C.Dissanayake 37*)

Knights .c.c              :  47 All out ( 9.1) (V.Abepitiya 11 , R.Chanadana 4/12 , C.Dissanayake 2/04)

Group A

St.Thomas grounds, Katunayake –  Aba Macmi  beat St. Josephs.c.c By 6 wickets.

St. Josephs.c.c : 101 All out ( 12.0)   

Aba Macmi  : 102 / 2 (8.1)

Group B

St.Thomas grounds, Katunayake – Heshan Flexe “ B”  beat Piliyandala Central By 25 Runs

Heshan Flexe “ B” : 106/ 5 ( 10.0) (C.Dissanayake 26 * , S.Sennayake 25 , C.Mapatuna 2/21 )

Piliyandala Central : 81 All out (9.4) (T.Madushanka 40 , R.Chanadana 3/19 , S.Nadeesh 3/08)

 Group D

Army grounds, Mattegoda – DCC beat Nugegoda sc By 5 wickets.

Nugegoda sc : 102/2 (10.0)  (J.Nirmana 47* , R.Waravita 28* )

DCC   : 103/3  (9.2)  ( N.Wijekoon 52* , D.Sanjaya 25)

Group D

Army grounds, Mattegoda / DCC beat Sapper .CC By 5 wickets.

Sapper CC : 116 All out (17.0)  ( K.Jayathilaka 57 , C.Jayasinghe 23 , I.Amarasinghe 2/10 )

DCC : 117/ 3  (14.4) (D.sanjaya 49* , D.Hettiarachchi 32 )

Group D

Army grounds, Mattegoda – Sapper .CC beat Nugegoda sc By 3 wickets.

Nugegoda SC: 141 / 6 (20.0) (I.Fernando 72* , G.Perera 28 )

Sapper CC  : 142/5 (19.2)  ( M.Ranasinghe 48 , T.Roshan 37 , K.Mahela 23)

 Group D

Army grounds, Mattegoda – DCC vs LMS team (No play)