Know your schools rugby second round fixtures

32404
schools rugby second round fixtures

First round of the Singer League concluded last weekend and as a result the teams for cup and plate segments are confirmed. However, there are a few more games left in the lower division to decide the teams for the bowl segment.

Sri Lanka Schools Rugby Association (SLSRFA) confirmed the schedule below, but some of the dates and the venues are yet to be fixed by both schools.

Stay-logged to ThePapare.com as we bring you the latest updates

  8th Week              25th April to 1st May                       (1A1 – 2A4) (1A2 – 2A3) (1A3 – 2A2) (1A4 – 2A1)
Home TeamVisiting TeamDateTimeVenue
1Isipathana College ColomboZahira College ColomboColombo
2S. Thomas’ College Mt. LaviniaRoyal College Colombo
3Wesley College ColomboSt. Joseph’s College Colombo28.04.174.30pmCR & FC
4St. Peter’s College ColomboTrinity College Kandy29.04.274.30pmBambalapitiya

 

  9th Week    2nd     to 7th May                         (2A3 – 1A1) (2A4 – 1A2) (2A1 – 1A3) (2A2 – 1A4)
Home TeamVisiting TeamDateTimeVenue
5Isipathana College ColomboS. Thomas’ College Mt. LaviniaColombo
6Zahira College ColomboRoyal College ColomboMaradana
7St. Joseph’s College ColomboTrinity College KandyColombo
8Wesley College ColomboSt. Peter’s College ColomboColombo

 

10th Week    13Th to 15th                        (2A1 – 1A1) (2A2 – 1A2) (2A3 – 1A3)(2A4 – 1A4)
Home TeamVisiting TeamDateTimeVenue
9Trinity College KandyIsipathana College ColomboKandy
10Wesley College ColomboRoyal College ColomboColombo
11S. Thomas’ College Mt. LaviniaSt. Joseph’s College Colombo
12Zahira College ColomboSt. Peter’s  College ColomboMaradana

 

11th Week               16th to 22nd May   (1A1 – 2A2) (1A2 – 2A1) (1A3 – 2A4) (1A4 – 2A3)
Home TeamVisiting TeamDateTimeVenue
5Isipathana College ColomboWesley College ColomboColombo
6Trinity College KandyRoyal College Colombo20.05.174.30pmKandy
7St. Joseph’s College ColomboZahira College ColomboColombo
8St. Peter’s College ColomboS. Thomas’ College Mt. LaviniaBambalapitiya

 

Below is the teams who will be playing in the plate segment

  8th Week                                    25th April to 1st May             (1A5 – 2B2) (1A6 – 2B1) (1A7 – 2A6) (1B1 – 2A5)
Home TeamVisiting TeamDateTimeVenue
1St. Anthony’s College KandyVidyartha College Kandy
2Dharmaraja College KandyKingswood College Kandy
3D.S.Senanayake College ColomboPrince of Wales College Moratuwa
4Lumbini College ColomboScience College Mt. Lavinia27.04.174.30pmCR & FC

 

  9th Week    2nd     to 7th May                              (2B1 – 1A5) (2B2 – 1A6) (2A5 – 1A7) (2A6 – 1B1)
Home TeamVisiting TeamDateTimeVenue
5Kingswood College KandySt. Anthony’s College Kandy
6Vidyartha College KandyDharmaraja College Kandy
7Science College Mt. LaviniaD.S.Senanayake College Colombo06.05.174.30pmScience Ground
8Prince of Wales College MoratuwaLumbini College Colombo04.05.174.30pScience Ground

 

10th Week    13Th to 15th May                              (1A5 – 2A6) (1A6 – 2A5) (1A7 – 2B2)(1B1 – 2B1)
Home TeamVisiting TeamDateTimeVenue
9St. Anthony’s College KandyPrince of Wales College Moratuwa
10Dharmaraja College KandyScience College Mt. Lavinia
11D.S.Senanayake CollegeVidyartha College Kandy
12Lumbini College ColomboKingswood College Kandy13.05.174.30pmScience Ground

 

11th Week                                    16th to 22nd May            (2A5 – 1A5) (2A6 – 1A6) (2B1 – 1A7) (2B2 – 1B1)
Home TeamVisiting TeamDateTimeVenue
13Science College Mt. LaviniaSt. Anthony’s College Kandy21.05.174.30pmScience Ground
14Prince of Wales College MoratuwaDharmaraja College Kandy20.05.174.30pmScience Ground
15D.S.Senanayake College ColomboKingswood College  Kandy
16Vidyartha College KandyLumbini College Colombo