Kamindu Mendis wins big at Dialog 4G Schoolboy Cricketer Awards

Dialog 4G Schoolboy Cricketer Awards

467

Former Sri Lanka U19 captain and Richmond College all-rounder Kamindu Mendis was crowned the “Dialog 4G – Sunday Times Schoolboy Cricketer of the Year 2018” in the All-Island category at the gala awards ceremony held at the BMICH on Wednesday (20) evening.

Mendis also went on to grab the award for the best batsman in schools cricket during the 2017/18 season though he missed a large part of it due to national commitment, while more remarkably he had held on to 18 catches in the five games he represented his alma mater to win the All-Island Best Fielder award.

Mendis has been a star all-rounder for the Sri Lankan U19s and has been a consistent performer with the bat to go along with his eye-catching ability to bowl with both arms, which has brought him a lot of fame during global events such as the ICC U19 World Cup.

The division 1 schools fell under the All-Island category, while the Emerging Category consisted of the division 2 schools.

Savindu Peiris of Prince of Wales College was awarded runner-up in the “Dialog 4G – Sunday Times Schoolboy Cricketer of the Year 2018” All-Island category, while he also won the award for the Best Bowler (runner-up) with 71 scalps in 12 matches and the award for the Best All-rounder (winner).

In other notable performances,  Revan Kelly of St. Joseph’s College walked away with the awards for Best Batsman (runner-up), Fastest to 1000 runs and Fastest Limited Over Half Century at the grand ceremony. Hareen Buddhila of St. Aloysius College won the award for the Best Bowler in the All-Island category.

Former Sri Lanka U19 and P. de. S Kularathne College, Ambalangoda fast bowler Nipun Ransika won the “Dialog 4G –Sunday Times Schoolboy Cricketer of the Year” award during the 2017 edition.

ALL-ISLAND AWARDS:

Schoolboy Cricketer of the Year (winner) – Kamindu Mendis (Richmond)

Schoolboy Cricketer of the Year (runner-up) – Savindu Peiris (Prince of Wales)

Best Batsman (winner) – Kamindu Mendis (Richmond)

Best Batsman (runner-up) – Revan Kelly (St. Joseph’s)

Best Bowler (winner) – Hareen Buddhila (St. Aloysius)

Best Bowler (runner-up) – Savindu Peiris (Prince of Wales)

Best Fielder (winner) – Kamindu Mendis (Richmond)

Best Fielder (runner-up) – Sachintha Ravindu (St. Joseph’s)

Best Wicket-keeper (winner) – Sithara Hapuhinna (S. Thomas’)

Best Wicket-keeper (runner-up) –Teron Baskaran (DS Senanayake)

Best All-rounder (winner) –Savindu Peiris (Prince of Wales)

Best All-rounder (runner-up) – Dellon Peiris (S. Thomas’)

Best Captain – Dellon Peiris (S. Thomas’)

Best Team (winners) – S. Thomas’ College, Mt. Lavinia

Best Team (joint runner-up) – Mahinda College & Richmond College

DIALOG 4G SPECIAL AWARDS:

Fastest to 1000 runsRevan Kelly (St. Joseph’s)

Team with most no. of outright wins – Richmond College

Fastest Limited Over Half Century – Revan Kelly (St. Joseph’s)

Fastest Limited Over Century – Hasitha Boyagoda (Trinity)

EMERGING AWARDS:

Schoolboy Cricketer of the Year (winner) – Raveen Yasas (Devapathiraja)

Schoolboy Cricketer of the Year (runner-up) – Randeera Ranasinghe (St. Anne’s, Kurunegala)

Best Batsman (winner) – Raveen Yasas (Devapathiraja)

Best Batsman (runner-up) – Randeera Ranasinghe (St. Anne’s, Kurunegala)

Best Bowler (winner) – Rohan Sanjaya (Tissa, Kalutara)

Best Bowler (runner-up) – Chathura Jayanath ( Debarawewa, Tissamaharama)

Best Fielder (winner) – Tamashana Abeykoon (St. Anthony’s, Kandy)

Best Fielder (runner-up) – Ishara Maduwantha (Karandeniya Central)

Best Wicket-keeper (winner) – Umesh Kurera (St. Peter’s, Negombo)

Best Wicket-keeper (runner-up) – Sohan de Livera (Devananda, Ambalangoda)

Best All-rounder (winner) – Pathum Madusanka (Devapathiraja)

Best All-rounder (runner-up) – Randeera Ranasinghe (St. Anne’s, Kurunegala)

Most Popular Awards:

All-island:

Most Popular Schoolboy Cricketer Award (winner) – Vihan Gunasekara (DS Senanayake)

Most Popular Schoolboy Cricketer Award (1st runner-up) – Dellon Peiris (St. Thomas’)

Most Popular Schoolboy Cricketer Award (2nd runner-up) – Sachin Silva (St. Peter’s, Bambalapitiya)

Emerging:

Most Popular Schoolboy Cricketer Award (winner) – Denuwan Perera (Carey)

Most Popular Schoolboy Cricketer Award (1st runner-up) – Kenula Gunaratne (St. Aloysius, Ratnapura)

Most Popular Schoolboy Cricketer Award (2nd runner-up) – Kavindu Shilpage (Sri Piyarathana, Padukka)

Girls:

Winner – Harshitha Samarawickrama (Anula Vidyalaya)

Runner-up – Pabasara Ranabahu (Rathnavali, Gampaha)

EMERGING TEAM AWARDS:

Best Team (winner) – Tissa Central, Kalutara

Best Team (runner-up) –St. Anthony’s, Kandy

Central Province (winner) – Vidyartha College

North Western Province (winner) – St. Anne’s College, Kurunegala

Western Province (winner) – Sri Sumangala College, Panadura

Uva Province (winner) – Bandarawela Central College

Southern Province (winner) – Devananda College, Ambalangoda

Northern Province (winner) – St. John’s College, Jaffna

Sabaragamuwa Province (winner) – Dudley Senanayake Central, Tholangamuwa

Girls Best Team (winner) – Devapathiraja College, Rathgama

Girls Best Team (runner-up) – Anula Vidyalaya, Nugegoda