FIXTURES & RESULTS

CRICKET

ICC Champions Trophy 2017

05th June – Match 5
Bangladesh 182/10 (44.3 ov)
Australia 83/1 (16 ov)
No Result

06th June – Match 6
England 310/10 (49.3 ov)
New Zealand 223/10 (44.3 ov)
England won by 87 runs

07th June – Match 7
South Africa 219/8 (50 ov)
Pakistan 119/3 (27 ov)
Pakistan won by 19 runs (DLS Method)

08th June – Match 8
India 321/6 (50 ov)
Sri Lanka 322/3 (48.4 ov)
Sri Lanka won by 7 wickets

09th June – Match 9
New Zealand 265/8 (50 ov)
Bangladesh 268/5 (47.2 ov)
Bangladesh won by 5 wickets

10th June – Match 10
Australia 277/9 (50 ov)
England 240/4 (40.2 ov)
England won by 40 runs (DLS Method)

11th June – Match 11
South Africa 191/10 (44.3 ov)
India 193/2 (38 ov)
India won by 8 wickets

12th June – Match 12
Sri Lanka 236/10 (49.2 ov)
Pakistan 237/7 (44.5 ov)
Pakistan won by 3 wickets

RUGBY

Milo President’s Knock-outs Trophy 2017

9-June-2017
Quarterfinal 4
Wesley College vs St. Joseph’s College
Venue: Sugathadasa Stadium
WC 29 – 43 SJC
Report | Photos | Replay | Highlights

10-June-2017
Quarterfinal 3
Trinity College vs St. Peter’s College
Venue: Sugathadasa Stadium
TCK 24 – 38 SPC
Report | Photos | Replay | Highlights

11-June-2017
Quarterfinal 2
Isipathana College vs St. Anthony’s College
Venue: Sugathadasa Stadium
IC 29 – 28 SACK
Report | Photos | Replay | Highlights

12-June-2017
Quarterfinal 1
Royal College vs Dharmaraja College
Dharmaraja College – Walkover

British and Irish Lions tour 2017

07-June-2017
Blues 22 – 16 British and Irish Lions
Time: 1.05PM (SL Time)

10-June-2017
Crusaders 03 – 12 British and Irish Lions
Time: 1.05PM (SL Time)

FOOTBALL

No fixtures

BASKETBALL

9th to 13th June
U17 Boys All Island A Division

OTHER SPORTS

No fixtures

CRICKET

ICC Champions Trophy 2017

14th June – Match 13
England 211/10 (49.5 ov)
Pakistan 215/2 (37.1 ov)
Pakistan won by 8 wickets

15th June – Match 14
Bangladesh 264/7 (50 ov)
India 265/1 (40.1 ov)
India won by 9 wickets

18th June – Match 15
Pakistan 338/4 (50 ov)
India 158/10 (30.3 ov)
Pakistan won by 180 runs

RUGBY

Milo President’s Knock-outs Trophy 2017

17-June-2017
Semifinal 1
Dharmaraja College vs St. Joseph’s College
Venue: Sugathadasa
DCK 12 – 34 SJC
Report | Photos | Replay | Highlights

18-June-2017
Semifinal 2
Isipathana College vs St. Peter’s College
Venue: Sugathadasa
IC 22 – 20 SPC
Report | Photos | Replay | Highlights

17-June-2017
Premier Trophy SF1
Thurstan vs Ananda
Time: 2.00 p.m
Venue: Sugathadasa

17-June-2017
Chairman’s Trophy SF1
St. Anne’s vs Moratuwa
Time: 10.00 a.m
Venue: Sugathadasa

18-June-2017
Premier Trophy SF2
St. Benedict’s vs Maliyadewa
Time: 2.00 p.m
Venue: Sugathadasa

18-June-2017
Chairman’s Trophy SF2
Thalduwa Buddhist vs Carey
Time: 10.00 a.m
Venue: Sugathadasa

British and Irish Lions tour 2017

13-June-2017
Highlanders vs British and Irish Lions
Time: 1.05PM (SL Time)

17-June-2017
Maori All Blacks vs British and Irish Lions
Time: 1.05PM (SL Time)

FOOTBALL

No fixtures

BASKETBALL

16th to 20th June
U17 Girls All Island A Division

ATHLETICS

16th and 17th June
Schools Zonal Junior tarbet  Championship – North, Easet , North East & Wayamba
Venue: Polonnaruwa

OTHER SPORTS

15, 16 & 17-Apr-2016
All Island Hand ball Tournament
Time: 8.30 am
Venue: Prince of Wales’ College grounds

CRICKET

ICC Women's World Cup 2017

24th June to 23rd July
ICC Women’s World Cup 2017
Venue: England & Wales

RUGBY

Milo President’s Knock-outs Trophy 2017

24-June-2017
FINAL
St. Joseph’s College vs Isipathana College
Venue: Racecourse

British and Irish Lions tour 2017

20-June-2017
Chiefs vs British and Irish Lions
Time: 1.05PM (SL Time)

24-June-2017
All Blacks vs British and Irish Lions
Time: 1.05PM (SL Time)

FOOTBALL

No fixtures

BASKETBALL

28th June to 02nd July
U18 FIBA 3×3 World Cup

ATHLETICS

20th June
Asian Athletics team send off
Venue: BIA

OTHER SPORTS

24th & 25th June
International Meeting G. Kosanov Memorial
Venue: Almaty, KAZ

25th June
Pannala Circuit meet (Night race)
Venue: Pannala

22nd to 25th June
SL Schools Swimming championship

CRICKET

Zimbabwe tour of Sri Lanka

30th June
1st ODI
Sri Lanka vs Zimbabwe
Venue: Galle

02nd July
2nd ODI
Sri Lanka vs Zimbabwe
Venue: Galle

RUGBY

British and Irish Lions tour 2017

27-June-2017
Hurricanes vs British and Irish Lions
Time: 1.05PM (SL Time)

01-July-2017
All Blacks vs British and Irish Lions
Time: 1.05PM (SL Time)

FOOTBALL

No fixtures

BASKETBALL

01st July
Asian Youth Games Men & Women

ATHLETICS

30th June & 1st July
Schools Zonal Junior tarbet  Championship – Western. South
Venue: Hanwella

OTHER SPORTS

1st-July-2017
Ranfer Sprints
CRC

15th-July-2017
West Monsson Regatta
CRC

CRICKET

Zimbabwe tour of Sri Lanka

06th July
3rd ODI
Sri Lanka vs Zimbabwe
Venue: Hambanthota

08th July
4th ODI
Sri Lanka vs Zimbabwe
Venue: Hambanthota

RUGBY

Sri Lanka Super 7’s 2017

8,9th-July-2017
Super 7’s 1st Leg
Venue: Nittawela grounds

08-July-2017
All Blacks vs British and Irish Lions
Time: 1.05PM (SL Time)

FOOTBALL

No fixtures

BASKETBALL

14th to 18th July
U17 Girls All Island C Division 

ATHLETICS

04, 05 & 06th July
Senior John Tarbet
Venue: Diyagama

06th & 09th July
Asian Athletic Championship
Venue: India

OTHER SPORTS

15th,16th July
Commando Supercross
Venue: Uva Kuda Oya

CRICKET

1st to 18th June
ICC Champions Trophy 2017
Venue: England & Wales

24th June to 23rd July
ICC Women’s World Cup 2017
Venue: England & Wales

30th June to 18th July
Zimbabwe tour of Sri Lanka
Venue: Sri Lanka

August / September
India tour of Sri Lanka
Venue: Sri Lanka

RUGBY

27,28-May-2017
Under 12 / 13 Rugby Carnival

FOOTBALL

Apr 17 – Jul 17
Schools Football – Kotmale Chox U19 (Group Stage)

Jul 17 – Sep 17
Dialog Champions League 2017

Sep 17 – Oct 17
Schools Football – Kotmale Chox U19 (Knockout Stage)

Nov 17 – Dec 17
Mayor’s Cup 2017

BASKETBALL

01st June
U16 FIBA Asian Championship Women

9th to 13th June
U17 Boys All Island A Division

16th to 20th June
U17 Girls All Island A Division

28th June to 02nd July
U18 FIBA 3×3 World Cup

22nd to 28th July
MSBA Leauge

01st July
Asian Youth Games Men & Women

14th to 18th July
U17 Girls All Island C Division 

21st to 25th July
U17 Boys All Island C Division 

23rd to 27th July
U17 Boys All Island B Division 

2nd to 27th August
Colombo Super Leauge

8th to 12th September
U19 Boys A Division

15th to 19th September
U19 Girls A Division

24th Sep to 01st Oct
FIBA Asian Championship Women

24th to 26th September
U19 Boys B Division

6th to 11th October
U19 Boys C Division

13th to 17th October
U19 Boys C Division

02nd November
MSBA Knockout Tournament

1st to 6th November
Weber Cup

24th to 26th November
FIBA 3×3 Asia Cup

ATHLETICS

16th and 17th June
Schools Zonal Junior tarbet  Championship – North, Easet , North East & Wayamba
Venue: Polonnaruwa

20th June
Asian Athletics team send off
Venue: BIA

30th June & 1st July
Schools Zonal Junior tarbet  Championship – Western. South
Venue: Hanwella

04, 05 & 06th July
Senior John Tarbet
Venue: Diyagama

06th & 09th July
Asian Athletic Championship
Venue: India

11th and 12th July
Schools Zonal Junior tarbet  Championship – Central,Sabaragamuwa & Uva
Venue: Navalaptiya

30,31st July and 01st August
National Athletic Championship
Venue: Diyagama

01st 02nd & 03rd September
Relay Carnival
Venue: Diyagama/Sugathadsa

15th,16th,17th & 18th September
National Sports Festival
Venue: Ratnapura

17th to 27th September
5th Asian Indoor Games
Venue: Ashgabat, TKM

TBA September
8th International Throws Meeting
Venue: Mokpo, Korea

TBA November
14th Asian Marathon Championships
Venue: Dongguan City, Guangdong

MOTORSPORTS

25th June
*Tenative *Pannala Circuit meet (Night race )
Venue: Pannala

01st 02nd July
Cavalry Supercross
Venue: Kurunegala

15th,16th July
Commando Supercross
Venue: Uva Kuda Oya

22/23rd July
Walawe Supercross
Venue: Udawalawe

5/6th August
Gunners Supercross
Venue: Minneriya

26/27th August
Gajaba Supercross
Venue: Anuradhapura